Bodhi Linux 2.2.0 to dystrybucja Linuksa z menedżerem okien Enlightenment 17. System oparty jest o Ubuntu i dostępny w postaci hybrydowego ISO (zawiera paczki dla architektury 32 jak i 64 bitowej). W środku znajdziemy jądro Linux 3.7 oraz całą masę oprogramowania na słabsze maszyny.

Instalacja na karcie SD/SDHC

Do zainstalowania dystrybucji zalecane jest posiadanie przynajmniej 2GB karty (4GB rekomendowana). Jako że urządzenie nie posiada znanego wszystkim BIOSU i boot-owanie systemu możliwe jest tylko poprzez złączę kart SD nie ma możliwości boot-owania poprzez USB. Gotowe obrazy posiadają już bootloader dzięki któremu urządzenie potrafi załadować system (choć zapewne można by było mieć sam bootloader na karcie sd a system boot-ować z pamięci USB lecz nie ma dostępnego takiego rozwiązania).

Kopiowanie obrazu na kartę SD za pomocą dd

Pobieram obraz dystrybucji ze strony bodhilinux.com, a następnie rozpakowujemy plik.

tar xzvf ~/bodhi-pi-20130102.img.tar.gz

Sprawdzamy adres naszego czytnika kart SD (/dev/sdX, gdzie X to litera naszego dysku) a następnie nagrywamy obraz na kartę SD.

dd bs=1M if=~/bodhi-pi-20130102/bodhi-pi-20130102.img of=/dev/sdX

Samo kopiowanie obrazu na kartę SD może zająć dłuższy czas, w zależności od szybkości zapisu karty SD. Po zakończeniu kopiowania możemy wyciągnąć kartę z czytnika i włożyć do naszej maliny i uruchomić ją.

Użycie Win32DiskImager pod Windows

Pod systemem Windows, możemy użyć aplikacji Win32DiskImager. Pozwoli on na nagranie obrazu systemu na kartę pamięci. Należy uważać jaki dysk się wybiera, aby nie uszkodzić danych na dyskach systemowych.

Win32DiskImager

Kopiowanie obrazu za pomocą ImageWriter

ImageWriter dostępny jest w Centrum Oprogramowania Ubuntu, skąd pobieramy i instalujemy go (pakiet usb-imagewriter).

ImageWriter

Uruchamiamy ImageWriter (czytnik SD musi być podpięty), zostaniemy poproszeni o hasło administratora.

Następnie wybieramy obraz oraz urządzenie docelowe i klikamy przycisk “Zapisz na urządzeniu”

Informacje o systemie

Bodhi Linux 2.2.0 na Raspberry Pi

Podobne artykuły