Broadcom udostępnia źródła dla rdzenia graficznego VideoCore IV

Broadcom udostępnia źródła dla rdzenia graficznego VideoCore IV

przez -
15 648
Broadcom

Broadcom udostępnił pełną dokumentację rdzenia graficznego VideoCore IV, na 3-klauzulowej licencji BSD. Źródła dotyczą głównie układu BCM21553, który możemy znaleźć w smartfonach np. Samsung Galaxy S2, jednakże jest on bardzo podobny do tego z Raspberry PiBCM2835. Fundacja Raspberry Pi jest bardzo dumna z takiego kroku i ogłosiła już konkurs, z nagrodą 10 000 dolarów dla pierwszego programisty, który zademonstruje działający kod. Dla potwierdzenia tego musi zostać odpalona gra Quake III z 20 klatkami na sekundę.

Podobne artykuły

 • Czas aby Chińczycy “otworzyli” kod Mali400.

  Androidowe dongle HDMI, czy może albo i niebawem nawet niektóre komórki/tablety są cenowo poniżej Raspberry Pi… a mają czterordzeniowego Rockchipa, 1GB szybszego RAMu i fajne jak na tą klasę urządzeń 4 rdzeniowe Mali400. Podejrzewam że dla firm takich jak Allwinner, czy Rockchip dużą premią “pijarową” byłoby dostarczanie komponentów do czego jak np. Raspberry v2.
  Cena nie powinna się zmienić. Moc obliczeniowa drastycznie wzrośnie. Pojawić się będzie mogło złącze SATA, do tego GPIO i USB bez obniżania ich zasilania “dla oszczędności”, WiFi wbudowane, może też Bluetooth. Gdyby to byłby słabszy SoC wykorzystywany w komórkach to extra 3G/GSM i może GPS w prezencie – gdyby to było łatwo wykorzystać np. z poziomu Pythona to chyba byłoby wielkim atutem “nowej wersji” (Python na Androidzie coś takiego nawet oferuje…). Plus więcej oprogramowania jest dostępne na nowsze wersje ARMa, w tym Android, istnieje też projekt Linaro. Dla wielu deweloperów ARMv6 nie jest już interesujący.

  • Ollbi

   Jestem ciekaw tego telefonu z Firefox OS za 25 dolarów, co będzie miał dotykowy ekran :D

  • Cyryl

   I jeszcze czipsy do tego? Płytka o której piszesz z takimi modułami niestety nie wyjdzie w takiej cenie. To nie jest tylko koszty samych urządzeń ale znaczna część kosztów to koszty licencji i patentów :P No chyba że fundacja lub jakiś sponsor do tego dokładał ;)

   Puki co RPi jest rozchwytywane jak ciepłe bułeczki Fundacja nie musi sie spieszyć z nowa wersją. Choć nie ukrywam że czekam na coś mocniejszego od ich ;)

  • Takie płytki istnieją bo są w pierdyliardzie chińskich tabletów, smartfonów i dongli tv z androidem. Myk polegalby na tym by zmodyfikować nieco istniejące projekty pcb w nich uzywanych tak by dodać gpio i inne złącza.

  • Cyryl

   No takie proste to tak , a w tamtych układach brak GPIO itd. ;) Właśnie bawię się takimi płytkami z tabletów głownie A20 (z HDMI) bo można na nich instalować systemy z Cubieboard2 ;) A stłuczonych tabletów jest pełno i za niskie pieniądze ;)

  • Same SoC allwinnera czy rockchipa troche gpio oferuja, niektóre mają też obsługę SATA itd. Poza tym można też dodać mikrokontroler dla gpio :) jak dla mnie interes z chinczykami daloby sie zrobic, ale Rpi za bardzo chyba wiąże się z broadcomem i europejską produkcją

  • Cyryl

   Tak jak piszesz bardzo jest powiązany z Broadcomem ;P sam Eban tam pracuje. Produkcje przenieśli do UK choć wydaje mi się, że jeszcze jakaś produkcja w Chinach jest. Chińczycy już podrobili kamerkę dla RPi, która kosztuje o połowę taniej od oficjalnej :P

   Oferują ale nie mają wyprowadzonych. Sam bym się raczej nie bawił z wyprowadzeniami ;)

 • ot

  Jakiego dongla HDMI lub podobne urządzenie byście polecili na teraz, zależy mi, żeby był w cenie Raspberry Pi, ale najlepiej tańszy i oczywiście mocniejszy, żeby można go było z konsoli obsługiwać, bo monitora HDMI nie posiadam i system jakiś debianopodobny

 • Pingback: Raspberry Pi uruchomione na otwartych sterownikach dla układu BCM2835()

 • Pingback: Podsumowanie roku 2014 w świecie elektroniki i minikomputerów()