Wielu użytkowników różnych dystrybucji napotyka na swojej drodze wszelakiej maści problemy. Od braku pakietów, które są im niezbędne, po zwykłe błędy w zainstalowanym już systemie. Niestety, co smuci, mało kto zgłasza je deweloperom używanej dystrybucji, a większość jedynie narzeka i marudzi jednocześnie kombinując jak taki problem ominąć. Natomiast poświęcając niespełna 5 minut swojego wolnego czasu można w łatwy sposób pomóc innym by rozwiązali za nas nasze problemy. Jak? Mianowicie korzystając z dobrodziejstw serwisów typu BugZilla (lub innych serwisów tego typu, jednak BugZilla jest najpopularniejszą formą zgłaszana błędów) używanej przez nas dystrybucji.

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie znaczące dystrybucje (i nie tylko dystrybucje) mają swoje witryny bugzilli służące do zgłaszania błędów i zapotrzebowania na pakiety. Po szybkiej rejestracji na danej stronie swoje problemy może składać każda osoba, a w większości wypadków między zgłoszeniem błędu a reakcją deweloperów dystrybucji upływa tylko kilka do kilkunastu godzin. Co pomaga nie tylko nam, gdyż pozbędziemy się uciążliwej dla nas rzeczy, ale całej społeczności i tym samym wnosimy swoją cegiełkę do świata OpenSource. A samo zgłaszanie błędów nie wymaga od nas żadnej specjalistycznej wiedzy, jedynie lekkiej znajomości języka angielskiego (nawet bez znajomości angielskiego a korzystając z translatora) a satysfakcja że możemy pomóc – bezcenna.

Arch Linux - Serwis do zgłaszania błędów

Jest to najszybszy i najprostszy sposób by skomunikować się z osobami tworzącymi daną dystrybucję (poza kanałami IRC) i tym samym martwi że wiele osób nie dostrzega dobrodziejstw tego kanału komunikacji z deweloperami.
Dlatego zachęcam bo warto przestać narzekać, lecz zacząć zgłaszać wszystkie napotkane problemy co poprawi jakość tego czego używamy.

Serwisy do zgłaszania błędów najpopularniejszych dystrybucji: