Cairo 1.10

Cairo 1.10

przez -
0 413
Open Source

Cairo 1.10, 2D API, które jest szeroko stosowane z GTK+, Mono, silnik Mozilla Gecko, WebKit i innych projektach open source, ujrzało światło dzienne. Wydanie to zastępuję poprzednią wersję stabilną Cairo 1.8, która została wydania we wrześniu 2008 roku.

Cairo 1.10 jest zalecaną aktualizacją dla wszystkich użytkowników, ponieważ wnosi wiele nowości i usprawnień. Wprowadzono nowy back-end generowania obrazu, który jest o wiele szybszy w rasteryzcji wielokątów, a teselator został poprawiony. Sam back-end obrazu jest nie tylko szybki sam w sobie, ale lepszy wizualnie z możliwością eliminacji niepotrzebnych artefaktów.

Zaktualizowano API Cairo (przy jednoczesnym zachowaniu wstecznej kompatybilności) dla lepszej obsługi drukowania, wsparcie dla formatu RGB16, oraz usprawniono pracę z różnego rodzaju architekturami przyspieszającymi. Dodano nowy back-end OpenGL, w celu ulepszenia back-endu Glitz.

Cairo 1.10 integruje cairo-trace, które jest narzędziem, opracowanym przez Chrisa, do generowania zrzutów Cairo, które mogą być odtwarzane ponownie później, w celu porównania wyników testów innych back-endów Cairo i sterowników.

Wartym odnotowania faktem jest, iż w Phoronix Test Suite powinno pojawić się wsparcie dla cairo-trace, ale autor nadal czeka na nadesłanie przez Intela specjalnego profilu testowego, który napisano specjalnie do testowania Cairo.