Calibre 0.8

Calibre 0.8

przez -
0 317
Calibre

Calibre – darmowa aplikacja umożliwiająca zarządzanie zbiorami e-booków. Program pozwala także na ich konwersję oraz synchronizację z popularnymi czytnikami, w tym telefonami komórkowymi. Wspiera takie formaty katalogowania: AZW, AZW1, CBR, CBZ, CHM, EPUB, FB2, HTML, IMP, LIT, LRF, LRX, MOBI, ODT, OEBZIP, OPF, PDB, PDF, PML, PMLZ, PRC, RAR, RB, RTF, SNB, TPZ, TXT oraz ZIP. Aplikacja do połowy 2008 r. nazywała się libprs500. Aplikacja jest na licencji GPL i dostępna pod Linux, Windows oraz Mac OS X.

Nowością w tej wersji jest “Get Books”, która to funkcja pozwala na przeszukiwanie po tytule i autorze, po czym zwraca listę sklepów internetowych, gdzie jest owa książka sprzedawana. Pozwala to na szybkie znalezienie popularnych i tanich książek w wielu miejscach naraz.

Ulepszono diametralnie strukturę wtyczek, dzięki czemu społeczność jest w stanie tworzyć i rozwijać wiele rozszerzeń. Warto zobaczyć aktualne pluginy.

calibre posiada od teraz całkiem nowy system pobierania metadanych, który pozwala na większą kontrolę owego procesu. Np. można wybrać sobie okładkę z wielu różnych źródeł.

Jak i poprzednio, dodano wsparcie dla wielu nowych urządzeń, konwersji do nowych formatów, w szczególności formatów SNB i Plucker. Usprawniono bardzo szybkość samej aplikacji, szczególnie we współpracy z dużymi bibliotekami, zawierającymi nawet po kilka tysięcy książek.

Chociaż nie dotyczy to calibre, pojawiła się nowa strona, która posiada nieograniczone dostęp do elektronicznych książek: Open Books. Wszystkie one są wystawione na sprzedaż, jednakże nie posiadają zabezpieczeń DRM, co oznacza, że kupujący staje się jej właścicielem. Można taką książkę konwertować do różnych formatów, poprawiać błędy w niej zawarte i przeglądać na tylu urządzeniach, ile się chce. Twórcy aplikacji wierzą, że świat bez DRM jest przyszłością cyfrowej informacji, i stąd pomysł na Open Books.

Więcej zmian na calibre-ebook.com.