Calibre 1.30 z możliwością zarządzania okładkami książek

Calibre 1.30 z możliwością zarządzania okładkami książek

przez -
8 708
Calibre

Ogłoszono wydanie Calibre 1.30, aplikacji umożliwiającej zarządzanie zbiorami e-booków. Program jest w stanie skatalogować dostępne pliki, skonwertować je do innego formatu, zsynchronizować z posiadanym czytnikiem, przeszukać internetowe księgarnie według rozmaitych słów-kluczy (np. „DRM free” lub według ceny) czy wygenerować podgląd wielu różnych formatów plików.

Zmiany, jakie zaszły:

 • Dodano zarządzanie okładkami książek, ich edycję oraz ręczne zmienianie
 • Dodano opcję w aplikacji do pokazywania okładek z ich oryginalnymi rozmiarami
 • Zaimplementowano użycie kodu JavaScript w nagłówkach i stopkach szablonów dla plików wyjściowych PDF
 • Dodano sterowniki dla smartfonów Nokia N800 i N950 z systemem MeeGo
 • Dodano zapisywanie trybu normalnego wyszukiwania
 • Dodano funkcję importu i eksportu dla funkcji Edytuj
 • Dodano opcję do ustawienia języka, podczas dodawania książki

8 Komentarze

 1. Jak pamiętam całkiem niezły program, ale miał kilka wpadek, nie wiem jak z ich naprawą w aktualnych wersjach (ja pamiętam jeszcze chyba przed 1.0). Po pierwsze – nazwę kodowania przy konwersji trzeba było zgadywać bo pokazywana lista nie była pełna, a obsługiwanych jest więcej kodowań. Po drugie nie było obsługi kart/czytników, które e-booki przechowują tylko w jakimś podfolderze, a reszty nie należy ruszać. Można to było zrobić wtyczką od folderów ale wtedy traciło się mount/unmount.

  • Wersje od 1.0 w górę to zupełnie inna bajka. Ostatnio miałem klienta, któremu pokazałem program i jest nim zachwycony :) Jego czytnik jest bez problemów wykrywany, ma całe listy książek poukładane tematycznie, dodaje, usuwa sobie i tylko co jakiś czas pyta się o jakieś nowe funkcje :D

  • Sprawdziłem.
   Niestety nadal konwersja jest nieudokumentowana – nie wiem jakie są prawidłowe nazwy standardów bo tego nie ma nigdzie wylistowanego i muszę zgadywać.
   Poprawił się natomiast plugin do folderów, i tym razem traci się tylko możliwość odmontowywania karty pamięci z programu – wszystko inne zdaje się działać jak w drogim, markowym czytniku.

 2. Jest jakis mały prosty program do tworzenia pdf? Znalazłem lyx ale trzeba pobrać 170mb i zainstalować ponad 500 MB, drugi ps2pdf całe qt4 chce pobierać. Nie ma jakiegoś minimalnego programiku konwertującego pliki tekstowe do pdf?

  • Dodaj sobie do CUPS’a drukarkę PDF.
   Mając zastartowany CUPS wejdź http://localhost:631 (w wielu linuksowych maszynach sterowanie drukarkami jest wystawione też na zewnątrz) i tam masz administrację.

   PDFy są generowane do ~/PDF/. (w każdym razie Wheezy).
   Tak najłatwiej. Wiele programów ma własny eksport.

 3. Roomcays dzięki za odp, ale nie używam libreoffice, a nie chcę takiego dużego programu pobierać, wolał bym mieć taki mały programik jak pod windowsem pdfcreator zainstalowany niż online się bawić. Jak się tworzy pdf można inny kolor zmienić niż biały i wstawić tekst w ramki?

Odpowiedz