Canonical ogłosiło Ubuntu dla Androida

Canonical ogłosiło Ubuntu dla Androida

przez -
5 565
Canonical

Canonical ogłosiło koncept Ubuntu na smartfony. Całość opiera się o system Android, na którym uruchamiany miał by być pulpit znany z Ubuntu, telefon byłby podpięty do specjalnej stacji dokującej, a ta do monitora, klawiatury i myszki. Urządzenie w momencie startu głównego jądra systemu Android, uruchamiałoby serwer X’ów, po czym następował by start Unity, a całość poprzez kabel HDMI przekazywana by była na monitor.

Użytkownik mógłby pracować zarówno na jedno-, jak i wielordzeniowym telefonie, i uruchamiać takie aplikacje, jak Chromium, Firefox, Thunderbird, Google Calendar, Google Docs, Gwibber, VLC, PiTiVi, Ubuntu Music Player, Photo Gallery i Android dialler.

Książka adresowa i zakładki dzielone by były pomiędzy środowiskami, oraz możliwe by było odbieranie i wysyłanie połączeń/smsów z poziomu pulpitu. Telefon za każdym razem synchronizowałby nasze czynności i zapisywał stan od momentu ostatniego dockowania.

Wymagania systemowe smartfona, to dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1GHz, akceleracja wideo ze sterownikiem jądra i wsparcie OpenGL, OpenGL ES, wyjście HDMI z buforem ramek, wsparcie USB i 512 MB RAM. Dodatkowo system operacyjny wymagałby 2GB wolnej przestrzeni na swój obraz.

 • Greg

  Świat się kończy a piekło zamarzło. Ubuntu na telefonach! To brzmi naprawdę strasznie…. już widzę jak mój smartfonik zamula przez to skopane Unity. Wątpię by jakaś firma była zainteresowana tym rozwiązaniem.

  • lonerun

   czytasz w ogóle treść newsa czy po prostu trollujesz dla sportu?

  • dasads

   zgadzam się w pełni, zamiast zrobić jedno dobrze działające rozwiązanie bawią się w milion pierdół które działają tak jak działają, czyli prawie.

 • Świetna wiadomość, zapewne niejedna osoba skorzysta z tego rozwiązania.

 • ijiosw

  Kurcze jak by działał stabilnie to jest toświetny pomysł i za kilka lat nie bedzie androida tylko linux,albo inaczej bedzie android na pc i na telefony i będzie działał jaz zwykły system ten co mamy teraz.Tak samo jest z windows 8 bardzo przypominaja sie na wzajem ten z tel i pc.Za kilka lat bedzie to to samo i dobrze bo chciałbym miec w domu laptopa a w kieszeni telefon i by miały to samo,taki 100% mobilny laptop w telefonie.