Canonical pokazało światu kod Launchpad

Canonical pokazało światu kod Launchpad

przez -
0 724
Launchpad

21 lipca tego roku pod długim oczekiwaniu, Canonical oznajmiło,  iż otworzyło kod, który był używany do utrzymywania platformy Launchpad, której zadaniem było budowanie Ubuntu oraz utrzymywanie wielu projektów programistycznych.  Dzięki takiemu posunięciu, możliwe będzie poprawianie i udoskonalanie kodu również przez samych użytkowników.

Launchpad pozwala programistom na utrzymywanie i dzielenie się kodem z wielu różnych źródeł, używając przy tym systemu kontroli wersji Bazaar, który jest zintegrowany w samym silniku. Sam portal został napisany w języku Python. Tłumacze mogą współpracować ze sobą w wielu różnych projektach. Końcowi użytkownicy znajdują błędy w jednym lub wielu projektach, dzięki czemu programiści są w stanie szybko je przejrzeć i rozwiązać.  Współpracownicy mogą pisać,  podsuwać i zarządzać specyfikacją oprogramowania. W dodatku sam Launchpad zatarł bariery pomiędzy współpracą różnych środowisk i ludzi, dzięki swojemu znakomitemu interfejsowi internetowemu oraz API. Portal ma wszystko, czego potrzeba do stworzenia znakomitego projektu.

Launchpad utrzymuje otwarte oprogramowanie za darmo, ale zamknięte oprogramowanie musi zostać opłacone. Jednym słowem projekt może być utrzymywany na platformie, ale wszyscy go tworzący nie muszą się nim dzielić z innymi, jeżeli nie jest to konieczne. Opcja prywatności jest na razie w fazie beta, i zostanie dodana do komercyjnej wersji serwisu, jak tylko będzie on dostępny.

Portal znajdziemy pod tym adresem: launchpad.net. Więcej informacji na ubuntu.com oraz blogu.

Brak komentarzy

Odpowiedz