Canonical usuwa Oracle Sun Java ze swoich systemów

Canonical usuwa Oracle Sun Java ze swoich systemów

przez -
17 863
Canonical

Canonical zapowiedziało, że zamierza w niedługim czasie usunąć z repozytoriów całkowicie pakiety Oracle Sun Java JDK. Spowodowane jest to zakończeniem przez firmę Oracle programu: Operating System Distributor License for Java, co oznacza, że twórca Ubuntu nie ma prawa dłużej rozprowadzać pakietów. Zmiana obejmie tylko systemy Ubuntu 10.04 LTS, Ubuntu 10.10 i Ubuntu 11.04. Warto zaznaczyć, że przy którejś aktualizacji systemu, również pakiety zainstalowane w naszym systemie zostanę usunięte.

Osoby chcące dalej posiadać Javę powinny przejść na otwartą wersję – OpenJDK, która skutecznie zastąpiła rozprowadzane przez partnerów pakiety. Można także zainstalować ręcznie pliki pobrane z oficjalnej strony Oracle. Warto zaznaczyć, że producent Javy planuje w przyszłości wykorzystywać otwarte implementacje do swoich własnych pakietów.

Usunięcie przestarzałych paczek, zlikwiduje także problem bezpieczeństwa, jaki istniał w aktualnie zainstalowanych pakietach.

 • Greg

  Bez sensu! Robię aktualizację i to pojebane Ubuntu usunie mi Javę? OpenJDK jest powalone bo nie wszystko na tym działa poprawnie. Canonical to jedno wielkie Gówno!

  • marcinsud

   Przecież nie tylko ubuntu wywaliło jave

  • mikolajS

   "Canonical to jedno wielkie Gówno!"

   To czemu używasz Ubuntu, przecież jest wiele innych dystrybucji?

   W innych dystrybucjach też nie zobaczysz Javy od Oracla :)

   Od wersji 7 openJDK ma być podstawą Oraclowej Javy, która ma być w pełni z nią zgodna, tylko rozszerzona o zamknięte dodatki. Więc przy najmniej w teorii powinna poprawić się kompatybilność.

 • plmaniek

  Canonical nie moze lamac prawa, to Oracle kombinuje jak moze by utrudnic zycie ludzia. Niestety na wszystkim chca zarobic…

 • l4gger

  Chłopie, weź coś na uspokojenie i takie komentarze kieruj do Oracle, a nie tutaj.

  Mnie Ubuntu przestało pracować po jakiejś aktualizacji, więc nie płacząc wróciłem do Fedorki ale w tej sytuacji nic po prostu nie zrobisz, bo to jest wina Oracle.

 • o_O

  "Warto zaznaczyć, że przy którejś aktualizacji systemu, również pakiety zainstalowane w naszym systemie zostanę usunięte."

  Warto zaznaczyć, że stanie się tak nie dlatego, że Canonical jest jak Apple czy Microsoft i chce kontrolować co masz zainstalowane, ale dlatego, że w wersjach, które może jeszcze rozpowszechniać wykryto krytyczne luki. Więc to po prostu security update, a że nie mogą wydać poprawionej wersji, to usuwają zabugowaną.

  Warto też napisać, jaki jest mechanizm usuwania Javy.

  To nie magia jak u Apple i Microsoftu, gdzie te firmy mają kontrolę nad twoim systemem i tym co na nim robisz.

  Po prostu do repozytorium zostaną dodane puste pakiety z wyższą wersją, co spowoduje, że SAM UŻYTKOWNIK usunie sobie Javę potwierdzając taką aktualizację. Zawsze może pozostawić pakiety w starych wersjach (choć będzie to mało bezpieczne).

  Gdyby autor zaznaczył te fakty uniknęlibyśmy nieporozumień i komentarzy w stylu tego od Grega,

  • Jakbyś doczytał do końca, a nie tylko początek, to byś wiedział:

   Usunięcie przestarzałych paczek, zlikwiduje także problem bezpieczeństwa, jaki istniał w aktualnie zainstalowanych pakietach.

   Jak zwykle wprowadzasz zamęt do wszystkiego.

  • TomJ

   Troszkę bez sensu bo użytkownik spodziewa się AKTUALIZACJI a nie USUNIĘCIA oprogramowania, więc Ubuntu wprowadza w błąd. Powinni dać informację o tym, że ta aktualizacja kasuje JAVĘ.

  • Tylko powiedz mi, ilu użytkowników tak naprawdę czyta, co ci się aktualizuje? Poza tym dodając usunięcie starych pakietów, a instalując na ich miejsce nowe użytkownik nie zauważy praktycznie żadnej różnicy. Poza tym OpenJDK jest już domyślnie praktycznie w każdym nowszym systemie Linux.

  • marcinsud

   @Michał Olber

   W ubuntu domyślnie jest też openjdk to użytkownik sam musi włączyć repozytorium partners i zainstalować oraclowską javę. Znaczy do tej pory musiał ;)

 • KWwk

  Canonical robi się żałosną firmą. Rozumiem, że zmiana licencji Javy przez Oracle nie jest ich winą i nie winię ich za to, ale mogli bardziej postarać się. Mój kolega zainstalował najnowsze aktualizacje i w przeglądarce internetowej zamknięta Java nagle przestała działać, a na otwartej nie da rady wejść do konta bankowego. Idiotyzm ze strony Canonical, ponieważ powinno wyskoczyć okienko z napisami na czerwono o zaistniałym problemie (dlaczego zamknięta Java zostanie usunięta, czy zgadza się na zainstalowanie otwartej lub jak zainstalować ręcznie ze strony Oracle), a nie próbują ludzi zrobić idiotów podmieniając plik na pusty. Wcale się nie dziwię, że ludzie na Ubuntu narzekaj

  • mikolajS

   Ktoś tu chyba zmyśla.
   Jaka wersja Ubuntu, bo u mnie jeszcze na 11.04 nie usunięto sun-java?
   Z ciekawości jaki bank wymaga wtyczki java do obsługi konta?

  • TomJ

   Lukas, ING

  • m@rek11

   PekaoBiznes24, Raiffeisen

 • KWwk

  Canonical robi się żałosną firmą. Rozumiem, że zmiana licencji Javy przez Oracle nie jest ich winą i nie winię ich za to, ale mogli bardziej postarać się. Mój kolega zainstalował najnowsze aktualizacje i w przeglądarce internetowej zamknięta Java nagle przestała działać, a na otwartej nie da rady wejść do konta bankowego. Idiotyzm ze strony Canonical, ponieważ powinno wyskoczyć okienko z napisami na czerwono o zaistniałym problemie (dlaczego zamknięta Java zostanie usunięta, czy zgadza się na zainstalowanie otwartej lub jak zainstalować ręcznie ze strony Oracle), a nie próbują ludzi zrobić idiotów podmieniając plik na pusty. Wcale się nie dziwię, że ludzie na Ubuntu narzekają, ponieważ nie potrafią zrobić solidnego systemu i podejmują dziwaczne decyzje. Nie ma to jak powrót do starego poczciwego Debiana, może ludzie wreszcie docenią zalety tej dystrybucji i że własny rozum jest cenniejszy od rozumu Canonical.

 • Pingback: Canonical nie będzie usuwało paczek Sun Java z systemów | OSWorld.pl()

 • Pingback: Paczki sun-java6-jre znowu dostępne dla Ubuntu - OSWorld.pl()