AMD Catalyst 10.5 do pobrania dla platformy Linux

AMD Catalyst 10.5 do pobrania dla platformy Linux

przez -
5 366
AMD Catalyst

Niedawno nVidia wydała sterowniki beta dla Linuksa, AMD w odpowiedzi postanowiło wydać swoje dla Windows i Linux. Catalyst oznaczone numerkiem 10.5 przeznaczone są dla kart zarówno zwykłych jak i mobilnych od serii HD 2000 , poprzez HD 3000 i HD 4000 aż do najnowszej HD 5000. Ponadto sterowniki współpracują z profesjonalnymi kartami AMD z serii FirePro z serii 3000 oraz 4000.

W nowych sterownikach znajdziemy niewiele poprawek. Zobaczymy wsparcie dla SUSE Linux Enterprise Desktop / SUSE Linux Enterprise Server 11 Service Pack 1. Dzięki poprawkom nie będzie już żadnych błędów podczas hibernacji, czy uśpienia i wznawiania systemu. Poprawiono również wyświetlanie DisplayPortu, dzięki czemu będzie się on teraz świecił podczas bezpośredniego podłączenia. Ucieszą się też miłośnicy wielu pulpitów – od teraz nie będzie się pokazywał czarny ekran, kiedy uruchomimy ich więcej, niż 4. Natomiast podczas uruchamiania aplikacji OpenGL z włączonym CrossFire, nie zauważymy migotania ekranu.

Jako, że sterowniki poprawiały wydajność kilku gier pod Windows, to samo zauważymy podczas uruchamiania ich pod Wine. Niestety, ale wiele innych gier nadal raportuje problemy z XvBA/VA-API i akceleracji Linux Direct2D.

Pełną listę zmian znajdziecie w pliku PDF. Natomiast sterowniki pobierzecie w dziale download.

Podobne artykuły

 • Magda Nowak

  Najeżdżaliście na ati to ci wydali sterowniki. Cóż ja tam wole nvidie. Działa mi pod Gentoo.

 • I nadal będziemy najeżdżać. Cóż, teraz karty w starym poczciwym pececie nie zmienię, ale na Linuksa wybrałbym NVidie :)

 • Greg

  A ja myślałem, że AMD jest bardziej zaangażowana w Open Source.

 • Jest, ale już chyba tylko do nowszych modeli daje dokumentacje. Ja z Radeonem 9600 nie mam na co liczyć.

 • smoker

  Ja porzuciłem kombinacje z wbudowaną HD4290 i założyłem energooszczędną 8400gs na g94. Na zamkniętych driverach mam zero problemów i conajważniejszę pełną obsługę VDPAU. Może za 2 lata sterowniki Ati dojrzeją do wersji godnej wykorzystania.