Emulowanie wirtualnych napędów to praktyka stosowana od dłuższego czasu. Pod systemem Windows istnieje cała masa programów, natomiast pod Linuksem większość osób musiała się zadowalać programem konsolowym mount. Na szczęście programiści w porę zauważyli problem i szybko zaczęli tworzyć odpowiednie oprogramowanie, ułatwiające owe czynności. CDEmu, to oprogramowanie zaprojektowane do emulowania optycznych dysków i napędów. Powstał w 2003 roku, jako łatka do MPlayera, który nie potrafił montować plików .CUE/.BIN. Autorzy szybko zdali sobie sprawę, że jest to dobry pomysł na łatwy w użytkowaniu program.

CDEmu składa się z:

  • modułu jądra implementującego kontroler napędu
  • programowej biblioteki libmirage do odczytu obrazów dysków optycznych
  • deamona cdemu, który emuluje podstawowe cechy napędów optycznych
  • graficznych i tekstowych klientów do kontroli emulatora

Radzi sobie z formatami takimi jak b5t, b6t, ccd, cdi, cue, iso, img, mds, xmd, nrg, toc, bin. Montuje obrazy jako napęd optyczny, a nie jako dysk. Aplikacja nie ma też problem z montowaniem obrazów większych niż 4,7GB.

Instalacja

Na stronie twórców są umieszczone repozytoria, odpowiednie dla używanej przez nas dystrybucji. My zajmiemy się tymi pod Ubuntu. Dodaje programem Y PPA Manager wpis: ppa:cdemu/ppa, odczekujemy chwilkę, po czym wchodzimy do Centrum Oprogramowania Ubuntu, w polu wyszukiwania wpisujemy odpowiednio: cdemu-deamon, cdemu-client, gcdemu. Pierwszy z pakietów jest sercem naszego programu, drugi to polecenia konsolowe, natomiast trzeci to graficzny interfejs aplikacji.

CDEmu

Użytkowanie gCDemu

Program powinien znajdować się w Menu System lub Multimedia. Po jego uruchomieniu, w prawym rogu pojawi się mała ikonka, na którą klikamy. Pokażą nam się wirtualne napędy, wybieramy jeden z nich. W oknie wyboru wyszukujemy interesujący nas obraz płyty, zaznaczmy go i klikamy otwórz. Wyświetli nam się okno nowo zamontowanego obrazu, a w menu aplikacji zobaczymy nazwę zamontowanej płyty CD.

W zamontowanym obrazie możemy także przeglądać różne opcje. W pierwszej zakładce usuwamy nasz obraz z danego napędu. Czasami jednakże pozostaje on nadal zamontowany w systemie, w postaci ikonki. Wystarczy w takim przypadku PPM i opcja Wysuń Napęd.

Użytkowanie CDEmu spod konsoli

Na początku wspominaliśmy o kliencie konsolowym. Jego obsługa sprowadza się do następujących poleceń:

Montowanie obrazu do (numeracja zaczyna się od 0) wirtualnego napędu:

cdemu load <numer napędu> <obraz płyty>

Podstawowe informacje o stanie wirtualnych napędów:

cdemu status

Wysunięcie napędu:

cdemu unload <numer napędu>

Zmiana ilości napędów

Czasem potrzebujemy, więcej niż dwóch napędów. Jako, że graficzny interfejs nie oferuje takowej funkcji, musimy posłużyć się terminalem. Polecenie:

sudo <edytor tekstu> /etc/default/cdemu-daemon

Otworzy nam w edytorze tekstu plik z konfiguracją. Odszukujemy linijkę:

DEVICES="2"

i zmieniamy na wartość która nas interesuje.

Poprzedni artykułFrugalware Linux 1.6
Następny artykułMagazyn BSD – numer 02/2012
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

6 KOMENTARZE

    • Powiem Ci, że nie zagłębiałem się bardziej w tej opcje. Używam tego programu do montowania płyty i tylko tyle :) Swoją funkcję spełnia w sam raz.

  1. Zainstalowałem CDemu w swoim openSUSE (z KDE4) i działało to dobrze, ale niestety miałem problem z działaniem programu Audex – nie wykrywał on poprawnie napędu optycznego. Jest to znany błąd związany z posiadaniem więcej niż jednego napędu, także wirtualnego ( http://chakra-project.org/bbs/viewtopic.php?pid=4https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=230462 ). Jeżeli też posiadacie KDE i lubicie czasem zripować sobie płytę, to uważajcie ;) Pomaga tylko deinstalacja CDemu wraz z modułem jądra…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj