Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów w Radomiu to projekt o nazwie Konsolidacja i Centralizacja Systemów Celnych i Podatkowych. Jego celem jest konsolidacja i centralizacja systemów informatycznych Resortu Finansów, poprzez zmiany systemowe i strukturalne, umożliwiająca wprowadzenie rozwiązań w zakresie udostępnienia e-Usług i rozwoju zaplecza informatycznego dla tych usług. Projekt został rozpoczęty 26 października 2007 roku i zakończony 31 marca 2015. Łączna wartość całej inwestycji wyniosła 184 141 788 złotych, a udział Funduszy Europejskich wyniósł 85%.

Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów

A oto, co udało się osiągnąć:

  • Rozbudowano i zmodernizowano istniejące, a także zbudowano nowe systemy świadczące elektroniczne usługi publiczne na bazie środowiska scentrowalizowanego. Warto tutaj wymienić choćby: e-Deklaracje 2, e-Podatki, e-Rejestracja, oraz w ramach programu e-Cło
  • Zapewniono neutralność technologiczną systemów informatycznych Resortu Finansów oraz umożliwiono zwiększenie dostępności i jakości usług publicznych, świadczonych w kanale elektronicznym przez systemy Resortu Finansów, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacji infrastruktury teleinformatycznej
  • Usprawniono procesy zarządzania danymi (m.in. spójność oraz jednolitość danych), w ramach celnych i podatkowych usług publicznych związanych z udostępnieniem obywatelom i przedsiębiorcom elektronicznych kanałów pozyskiwania i wymiany informacji

Systemy operacyjne

Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów stosuje kilka rodzajów oprogramowania na swoich urządzeniach. Maszyny fizyczne we większości posiadają hipernadzorcę VMWare ESXi. Na części z nich znajduje się Microsoft Windows Hyper-V 2012.

Maszyny wirtualne zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich to systemy Linux, na które składają się SUSE Linux Enterprise Server, Red Hat Enterprise Linux oraz Oracle Enterprise Linux. Druga natomiast to Windowsy, a na nich zainstalowano już Windows Server 2012.

Serwery fizyczne

W ramach realizacji kontraktów związanych z projektem Konsolidacja i Centralizacja Systemów Celnych i Podatkowych wyłonieni zostali dwaj główni dostawcy: HP i IBM, którzy dostarczyli następujące komponenty:

IBM BladeCenter HS22V

Maszyny tego typu posiadają na pokładzie procesory Intel Xeon, 4 lub 6 rdzeniowe, od 6 do 288 GB pamięci operacyjnej i dwa gigabitowe interfejsy sieciowe.

IBM BladeCenter HS22

Maszyny tego typu posiadają na pokładzie procesory Intel Xeon, 4 lub 6 rdzeniowe, od 4 do 192 GB pamięci operacyjnej i gigabitowy interfejs sieciowy.

IBM BladeCenter HX5

Myszyny tego typu posiadają na pokładzie procesory Intel Xeon Xeon E7-4800 i E7-2800, do 256 GB pamięci operacyjnej oraz gigabitowy interfejs sieciowy. Dodatkowo każdy blade może zostać rozszerzony o MAX5, z dwoma procesorami i aż 1.25 TB maksymalnej pamięci operacyjnej.

HP ProLiant BL660c Gen8

Jest to serwer kasetowy, posiadający procesory Intel Xeon E5-4600v2, 4, 6, 8, 10 lub 12 rdzeniami fizycznymi, 1 TB maksymalnej pamięci operacyjnej i 10 gigabitowym interfejsem sieciowym

HP ProLiant BL660c Gen8

Zastosowane oprogramowanie i technologie informatyczne

Celem istnienia CPD MF jest świadczenie usług za pomocą prywatnej chmury obliczeniowej na rzecz Ministerstwa Finansów oraz jego jednostek podległych. Jednym z założeń mających na celu obniżenie TCO zasobów informatycznych resortu było ujednolicenie i ograniczenie różnorodności stosowanych technologii informatycznych. W trakcie realizacji tego przedsięwzięcia wypracowano koncepcję udostępniania zasobów za pomocą ustandaryzowanych bloków architektonicznych udostępniających zasoby chmury obliczeniowej poprzez usługi PaaS i IaaS. Portfel usług CPD MF zawiera obecnie ponad 20 usługi PaaS (w postaci bloków architektonicznych).

Ilość przetwarzanych danych

Aktualna pojemność zasobów dyskowych to około 1040 PB. Stopień jej wykorzystania to około 90%.

5 Komentarze

  1. Świetnie! Inwestycja skończona w zeszłym roku i już ma zajęte 90% przestrzeni dyskowej… Wkrótce kolejne zamówienia na grube miliony…

Odpowiedz