Na odbywającym się właśnie Consumer Electronics Show 2012 w Las Vegas, Jane Silber zaprezentowała Ubuntu TV – nowy rodzaj produktu oferowanego przez Canonical. Ubuntu TV jest zbudowane w oparciu o interfejs Unity z wykorzystaniem lanses, co ma pozwolić na wygodne odtwarzanie multimediów nie tylko z dysku twardego komputera, ale również w ramach większej sieci. Jej zdaniem wzmożone w ostatnim czasie wysiłki firm Google oraz Apple, które przygotowują własne rozwiązania telewizyjne, pokazują, że jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu usługi.
Aby zainteresować potencjalnych producentów OEM i OED, Canonical zamierza udostępniać cały system za darmo, a a ekspansja w pierwszej kolejności ma objąć rynek Stanów Zjednoczonych, Chin, a później m.in. Wielkiej Brytanii.
Wygląda bardzo fajnie i dość ładnie. Nie podoba mi się tło jak to w Ubuntu.
Ciekawe jak działa opcja kupowania filmów i jakie są ceny.
Miałem nadzieję że Ubuntu niedługo wróci do brązów, bo ten fiolet to jest dobry tylko na pogrzeb i mam na dzieję że ich nie pogrzebie :)
Hmm.. Teoria spoko.. ale zobaczymy jak pójdzie w praktyce.
Bo sobie nie wyobrażam, że mi się zwiesi na tivi unity ;P
Ciekaw jestem czy UbuntuTV napisano od podstaw, czy też opiera się na jakieś istniejącej platformie typu MythTV. Bo jeśli piszą to samodzielnie to faktycznie może długo potrwać zanim uzyskają stabilność.
No i ciekawe kiedy będzie można to dostać w Polsce :)
Gdyby to jakoś sensownie działało i można było wypożyczać filmy to z chęcią bym się tym zainteresował. Ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że stanie się to popularne w Polsce.
I tak pewnie u nas w Polsce tego nie wprowadzą za szybko, bo aktualnie rynek okupuje LG i Samsung swoimi usługami, włącznie z różnymi prywatnymi operatorami kablówek :)
ciekawe jak będzie wyglądał pilot do tego urządzenia :D, mini klawiatura?
Tym więcej funkcji tym lepiej dla Ubuntu może jakoś zainteresuje ludzi.Bezpłatny system dużo możliwości, i wszystkie czynności które robię na co dzień w Windowsie robię tutaj o wiele szybciej.Jedyne co trzyma mnie jeszcze przy systemie microsoftu to gry których nie ma na systemach linuxowych ale myślę że to się niebawem zmieni i niezależne studia wypuszczą nie długo jakiegoś hiciora.Technologicznie opengl jest tak samo zaawansowany jak direct x więc to nie jest kwestia chęci tylko pieniędzy.Może czas by systemy linuxowe stały się komercyjne?
Canonical znowu się rozdrabnia. Zamiast skupić się na ogólnej stabilności systemu, zachciewa im się Unity, sklepu z aplikacjami, a teraz telewizji.
Też mi się wydaje, że chcą być czymś ala Apple. Zaraz zaczną wydawać Ubuntupady i UbuntuPody a system leży i kwiczy. Coraz bardziej przymierzam się do Minta.
Bo Mint to nie Ubuntu? :-)
Bo Ubuntu to nie Debian. Po prostu patrzę na Minta i wygląda sensowniej niż obecne Ubuntu. A ja nie lubię drastycznych zmian jak Unity czy Gnome 3.
Pół roku miałem takie samo zdanie o Unity. Postanowiłem jednak spróbować i już od Unity nie odejdę.
Na wielu forach jest masa ludzi, którzy płaczą po Gnome 2. Tak jak emeryci, którzy się nie przesiedli z FIATów 125p ;-)
Swoją drogą na Gnome 3 można stworzyć środowisko prawie identyczne z Penelem z Gnome 2, a śmigać na dobrze napisanej platformie Gnome 3.
Ja spróbowałem na netbooku i domowym i wiem, że pracę mi utrudnia. Próbowałem od samego początku powstania Unity.
Przypomniało mi się jak kolega zachwalał swoje 12-letnie auto. Nie to co te nowe z drogimi dieslami, filtrami cząstek stałych, kołami dwumasowymi lub małymi benzyniakami z turbo (fuj!) i mnóstwem elektroniki. Tyle, że jego już się niestety sypie i żre coraz więcej paliwa i oleju…
Analogia może i średnia, ale sposób myślenia podobny
Zastanawiam się czy Canonical nie wymyśla co chwila koła od nowa i trwoni swoje niewielkie zasoby finansowe. Można było używać Gnome Shell to piszą Unity, można było dopracować MythTV, wolą tworzyć własne rozwiązanie. Większość w świecie Open Source używa Git, nie oni wolą napisać swój własny system baazar. Baza danych: używali CrouchDB, ale teraz wolą napisać własną wersję w Pythonie.
Czy nie taniej wyszłoby wspierać już rozwinięte projekty, a nie tworzyć nowe od zera i wspierać społeczność?
Ja to samo kiedyś mówiłem to na mnie nakrzyczeli, że jest to Open Source i ta różnorodność jest fajna :P Cóż…. ja wolę mieć jedno a dobre rozwiązanie niż 245235 kiepskich i niedokończonych.
Canonical wyrośnie na poważnego konkurenta Apple. I chwała mu za to. Byle nie stał się drugim Apple.
[…] zaprezentowaniu przez Canonical projektu Ubuntu TV, na targach CES w Las Vegas, można przypuszczać, że producent systemu Ubuntu weźmie to pod […]