Chrome OS przechodzi na podsystem graficzny Freon

Chrome OS przechodzi na podsystem graficzny Freon

przez -
6 1550
Google

Chrome OS to system operacyjny tworzony przez firmę Google. Jego głównym zadaniem ma być uruchamianie aplikacji internetowych w środowisku lekkiej przeglądarki internetowej. System w dużej mierze opiera się na projekcie Chromium OS i dystrybucji Gentoo, z której bierze pakiety, jednakże na tym podobieństwa się kończą. Wraz z wydaniem Chrome OS 41 porzucono całkowicie obsługę X.Org Servera i wprowadzono własny podsystem graficzny Freon.

Freon nie jest do końca serwerem graficznym, ale pewną grupą sterowników które pozwalają przeglądarce Chrome na bezpośrednią komunikację z jądrem Linux. A dokładniej z API DRM/KMS oraz bibliotekami OpenGL ES, aby wykorzystać możliwości 3D karty graficznej. Zaletami podsystemu graficznego Freon mają być szybkość działania, lepsza wydajność aplikacji 3D, mniejsze zużycie akumulatorów, a także łatwiejszy rozwój w przyszłości.

Z obsługiwanych obecnie przez Chrome OS 41 modeli laptopów na kartach Intela można wymienić: Chromebook Pixel, Acer C720, ASUS Chromebox, HP Chromebox, LG Chromebase, Acer Chromebox, Dell Chromebox. W przyszłości planowane jest dodanie obsługi wielu Chromebooków Samsunga, bazujących na procesorach ARM.

6 Komentarze

  • Freon – działa jak należy, są sterowniki na niego
   Wayland – jest w fazie rozwojowej do 7 lat i nie widać końca, GNOME i KDE ledwo na nim chodzą, brak dobrze działających sterowników własnościowych

  • Czyli najlepiej byłoby jakby wszystkie dystrybucje przechodziły na Freon? Pozwala na to licencja?

  • Chodzi tu o pokazanie, że jak się naprawdę chce, to nie trzeba czekać na dany twór tyle, że zdążysz zauważyć u siebie pierwszą siwiznę, a to jeszcze nie koniec.

   Twórcy Chrome OS znaleźli szybkie rozwiązanie dla swoich celów, a Wayland jest faktycznie niczym Yeti – nikt tak naprawdę nie wie, kiedy na desktopie będzie to w pełni produkcyjne rozwiązanie, niczym obecny Xorg.

   Nie fiksujmy już się tak na punkcie licencji ;-) Freon jest / będzie w Chromium OS, więc raczej problemów licencyjnych nie ma, a to projekt open-source.

  • Freon to biblioteka zapewniająca komunikację Chrome bezpośrednio ze sterownikami systemu Linux. Celem jaki chcieli osiągnąć jest wydajne wielowątkowe renderowanie grafiki bez pośredników. Wydajność zapewnia mniejsze zużycie energii i bardziej komfortową pracę na słabszym, tanim sprzęcie – jakimi są Chromebooki.
   Chrome ma już w sobie menadżer okien, więc Xorg był tylko niepotrzebnym pośrednikiem kradnącym pamięć i czas procesora oraz uniemożliwiającym wielowątkowe renderowanie.

   Wayland to tylko protokół komunikacji aplikacji z menadżerem okien. Określa co i gdzie mają wysłać aplikacje, żeby ich okna pokazały się na ekranie. Jakość tego rozwiązania zależy głównie od implementacji menadżera okien.

   Mir to serwer graficzny z własnym protokołem wymyślony przez twórców Ubuntu. W założeniach chcieli mieć możliwie wydajną implementacje swojego menadżera okien Unity w związku z tym, że przygotowują rozwiązania dla telefonów i tabletów. Serwer Mir używa sterowników Androida, bo w taki sprzęt głównie celują.

   Rozwiązanie Google jest specjalizowanym rozwiązaniem dla jednej aplikacji w konkretnym celu. Nie ma go co porównywać do innych.

   Protokół Wayland ma zapewnić dostęp do ekranu kilku aplikacjom na raz. Jest bardziej uniwersalny.
   Zarządzanie przez menadżer okien dostępem do ekranu i bezpieczeństwem zabiera sporo czasu procesora i pamięć RAM (około 100 MB).

Odpowiedz