Chromium OS i CoreOS łamią licencję GPLv2 pakietów Gentoo

Chromium OS i CoreOS łamią licencję GPLv2 pakietów Gentoo

przez -
7 1861
Gentoo Linux

Deweloper systemu GentooPatrick Lauer zaapelował o przyjrzenie się sposobowi licencjonowania systemów Chromium OS oraz CoreOS. Oba projekty w dużej mierze opierają się na ebuildach Gentoo, które posiadają licencję GPLv2. Jak możemy zobaczyć na stronach GitHub oba systemy używają formułki Copyright (c) 2011 The Chromium OS Authors. All rights reserved, co mogło by świadczyć o braku poszanowania dla deweloperów Gentoo i innych osób rozwijających oprogramowanie.

Poniżej pełna formułka licencji:

Copyright (c) 2011 The Chromium OS Authors. All rights reserved. Use of this source code is governed by a BSD-style license that can be found in the LICENSE file.
This overlay contains Portage packages that are part of the Chromium OS build and are exact copies of upstream Portage packages.

Zauważyć można, że prócz formułki zastrzeżenia praw autorskich, mamy zmienioną licencję na BSD, co jest w kompletnej sprzeczności z zasadami GPLv2. W dyskusji wzięło udział kilku innych deweloperów, którzy powysyłali odpowiednie maile do programistów obu projektów i czekają na odpowiedź.

Podobne artykuły

TP link M7200

przez -
1 341

przez -
0 564

7 Komentarze

  1. Rozwiązanie jest proste: Googole musi wykupić licencję do Gentoo na pakiety jakich chce używać i dokonać rozwidlenia projektów by legalnie włączać własnościowy kod do tych pakietów. Myślę, że Gentoo za rozsądną kwotę zgodziło by się na takie rozwiązanie…

  2. Hamy, niech pozwą Google za przywłaszczenie sobie Autorstwa, matomiast nie widzę nic złego w np. zmianie licencji mojego projektu z GPL nagle na BSD.

Odpowiedz