Skype jest obecnie najpopularniejszym komunikatorem do rozmów głosowych. Producent popularnego oprogramowania do rozmów audio-video nie zapewniał dobrego wsparcia dla platformy Linux, co powodowało, że program był ciągle w fazie beta z ponad dwuletnim opóźnieniem.

Przejęcie Skype przez Microsoft odbiło się szerokim echem po całym świecie open source, jednakże firma Microsoft uspokoiła wszystkich, co zostało potwierdzone wydaniem niedawno nowej wersji. Teraz firma MS i Facebook planują integrację komunikatora z portalem społecznościowym. Przynieść to może teoretycznie ogromne plusy dla środowiska Open Source.

Przeciwnicy Facebooka bardzo narzekają na tą integrację, bowiem ich zdaniem Facebook zalał już sporą część sieci, poprzez gadżety umieszczane na stronach WWW, czy fabryczne integracje z telefonami komórkowymi. Tak duży portal społecznościowy, owszem jest zagrożeniem dla prywatności, ponieważ jak można zauważyć, każde odwiedziny podstrony WWW z elementem Facebooka, jest rejestrowane przez serwery – następuje żądanie pobrania treści z zewnętrznego serwera, przy czym udostępniany jest adres IP oraz tak zwany referer, czyli adres z którego nastąpiło wywołanie widgetu, czy także adres poprzednio odwiedzanej podstrony w serwisie.

Jedną z zalet portalu jest jego chat, oparty o rozwiązanie XMPP (Jabber). Dzięki temu możliwe jest używanie dowolnego klienta Jabbera do kontaktu poprzez Facebooka. Ale to nie wszystko – integracja Skype z Facebookiem wymaga implementacji Jabbera w Skype.

Klient Skype 5.5 w wersji testowej dla systemu Windows jest wyposażony w obsługę Facebooka, czyli posiada obsługę protokołu XMPP. Być może w niedalekiej przyszłości, przy dalszej współpracy Skype z Facebookiem, protokół Skype zostanie na tyle zmodyfikowany, że będzie można używać dowolnego klienta Jabbera by się zalogować do sieci Skype.

Polityka portalu Facebook może dobrze wpłynąć na Skype, jeżeli chodzi o rozwój w kierunku standaryzacji i otwartości, a dodatkowo może również zaowocować dodatkowymi opcjami dla Linuksa, m.in. implementacja rozmów wideo. Aktualnie owa usługa nie jest dostępna:

Note that video calling for Linux is not currently supported. You will need to use one of these browsers in a Mac or Windows operating system. If you’re having trouble with video calling, try upgrading or switching your browser using the links above.

Podobne artykuły