Cinnamon 2.8 z udoskonalonymi apletami, backendem i ustawieniami

2
2358
System operacyjny, systemy operacyjne
System operacyjny, systemy operacyjne

Clement Lefebvre ogłosił wydanie środowiska graficzne Cinnamon 2.8. Znajdzie się ono w nadchodzącym systemie Linux Mint 17.3 „Rosa”, planowanym na koniec listopada, a także w dystrybucji LMDE 2 „Betsy”. Zacznijmy od ustawień, gdzie w Ustawieniach wyświetlania pojawiają się informację o monitorach według nazwy oraz sposobu podłączenia. W Użytkownikach i Grupach mamy wreszcie pokazywaną siłę ustawionego hasła. Zaimplementowano również automatyczne przeładowywanie się apletów, po wprowadzeniu do nich zmian.

Aplety

Aplet dźwięku otrzymał całkowicie nowy wygląd. Informacje o odtwarzanym utworze i przyciski kontroli wyświetlane są teraz na okładce albumu. Dodatkowo pasek postępu utworu jest pokazywany poniżej. Konfiguracja wejść/wyjść została przeniesiona do menu pod prawym przyciskiem myszy. Podłączone urządzenia są od teraz pokazywane z ich własnymi nazwami i przypisanym interfejsem.

Aplet zasilania został ładnie odnowiony i lepiej wykrywa listę urządzeń na zasilania akumulatorowym. W informacjach pokazywane są dane producenta oraz poprawna nazwa akcesorium.

Przełącznik ekranów roboczych jest w stanie pokazywać podgląd ułożenia okien dla konkretnego pulpitu wirtualnego.

Zasobnik systemowy potrafi od teraz wyświetlać indykatory znane z Ubuntu. Można oczywiście to wyłączy w System Settings -> General -> Enable support for indicators.

Po najechaniu na Listę okien na pasku, pojawia się podgląd wybranego programu. Można tą funkcję zablokować, aczkolwiek uważamy ją za bardzo przydatną.

Efekty wizualne

Ulepszono wizualny wygląd skrótu Alt+Tab, który odpowiada za trójwymiarowe przełączanie okien programów. Animacje minimalizacji okien współpracują poprawnie z kilkoma monitorami. Po najechaniu na aplet na panelu, wyświetla się małe okienko podpowiedzi ze strzałką, którą poprawiono wizualnie. Skrót Alt+F2 otrzymał lepsze automatyczne uzupełnianie.

Zarządzanie oknami

Ulepszono obsługę stanowisk z wieloma monitorami. Udoskonalono mapowanie okien, okna dialogowanie, informacje wyświetlane na ekranie (OSD), aby wszystko było wyświetlane na monitorze, na którym chcemy.

Menadżer okien Mutter otrzymał lepszą obsługę synchronizacji pionowej, dzięki czemu Muffin z Cinnamona posiada to samo.

Backend

Dodano opcję całkowitego wyciszania wejść mikrofonów. Ulepszono obsługę ekranów o wysokiej rozdzielczości, poprawiono zachowanie XRANDR. Demon Cinnamon Settings został ulepszony pod względem odporności na awarie. Przeprojektowano sposób wylogowywania się z systemu, aby wszystko działało płynniej i szybciej.

Optymalizacje

Zmniejszono narzut kalendarza na procesor. Rozwiązano problem z długim logowaniem się do sesji Cinnamona, po ponowym uruchomieniu systemu.

Poprzedni artykułDigital Painting with Krita 2.9 – kolejna książka o Krita od Scotta Petrovica
Następny artykułSCS Software chce wprowadzić właściwości opon oraz nowy DLC do ETS 2
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj