Cisco zamienia routery w linuksowe serwery aplikacji

Cisco zamienia routery w linuksowe serwery aplikacji

przez -
0 1023
Cisco

Potentat na rynku urządzeń sieciowych, Cisco, w niespodziewanym posunięciu otworzył swoje platformy Integrated Services Router (ISR) i Cisco Wide Area Application Services (WAAS), tak by mogły one służyć za serwery aplikacji linuksowych. Może to mieć poważne konsekwencje dla Internetu, urządzenia Cisco są bowiem wdrożone w milionach instalacji i teraz będzie je można wykorzystać do bezpośredniego hostowania aplikacji.

Pani Inbar Lasser-Raab, starszy dyrektor systemów sieciowych Cisco, stwierdziła, że korporacja już od dawna pracowała nad otwarciem ISR na pisane przez zewnętrzne firmy aplikacje. Może to znacząco zmienić używane do tej pory w tej branży modele biznesowe. Do tej pory Ciscosprzedało bowiem ponad 4 miliony routerów ISR, które w tym momencie stworzą bardzo duży rynek dla przedsiębiorstw programistycznych.

Nowa inicjatywa Cisco, o nazwie Application eXtension Platform (AXP), wykorzystuje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie do wdrażania aplikacji na routerach korporacji. AXP dostarczane jest zarówno jako moduł, który można podłączyć do modularnych ISR, jak i kartę rozszerzeń do wpięcia w płytę główną szafowych ISR.

Sercem systemu AXP jest Linux, a konkretnie przygotowana przez Cisco jego specjalna wersja, znana jako Cisco Hardened Linux. Korporacja ta od dawna pracuje nad systemem spod znaku pingwina. Jak powiedziała Lasser-Raab, „wiele spośród modułów sieciowych w rozmaitych usługach Cisco bazuje na Linuksie. W zasadzie zatem użyliśmy tego samego Linuksa, by wdrożyć nasze usługi w modułach AXP. Teraz po prostu udostępniliśmy go naszym klientom i partnerom”.

Środowisko programistyczne AXP – zarówno API, jak i SDK – dostarcza standardowego zbioru bibliotek dla C, Pythona i Javy. Nie każdy jednak będzie mógł tworzyć aplikacje dla nowej platformy – zanim program będzie mógł być wdrożony na AXP, wpierw będzie musiał uzyskać certyfikat Cisco, dotyczący zgodności z licencjami firmy i kontraktami pomocy technicznej. Lasser-Raab dodała, że routery są krytycznym komponentami w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i klienci nie byliby zadowoleni, gdyby każdy inżynier mógł sobie wdrożyć, co mu się podoba, bez uzyskania odpowiednich certyfikatów.

Władze Cisco stwierdziły również, że ich projekt nie narusza w żaden sposób licencji GPL: wszystkie rozwiązania GPL, które zostały wykorzystane i przerobione do celów AXP, są wolnodostępne, a ich kod źródłowy zwrócono społeczności.

Cisco oczekuje, że ich nowa technologia pozwoli ograniczyć ilość sprzętu komputerowego w filiach firm i umożliwi głębszą integrację usług sieciowych. Lasser-Raab stwierdziła, że AXP wprowadzi jej korporację na rynek, który dotychczas był zarezerwowany dla dostawców sprzętu serwerowego.

Źródło: webhosting.pl.

Brak komentarzy

Odpowiedz