CLI Companion to specjalna nakładka na emulator terminal, która rozdziela go na dwie poziome kolumny. Osoby nie obeznane z wierszem poleceń, będą mogły w łatwy sposób obeznać się z terminalnem i odkryć jego potencjał. Bardziej zaawansowani użytkownicy natomiast wykorzystają narzędzie do przechowywania skomplikowanych komend.

Na dole mamy tradycyjny wiersz poleceń, natomiast na górze coś w rodzaju indeksu poleceń. Ma to być swojego rodzaju ułatwienie, zarówno dla osób mało obeznanych w poleceniach Linuksa, jak i dla tych, którzy codziennie muszą korzystać z konsoli, a nie chce im się cały czas wpisywać długich formułek ręcznie.

Instalacja

Aby zainstalować program wystarczy dodać repozytorium PPA: ppa:clicompanion-devs/clicompanion-nightlies, zaktualizować i zainstalować. Aplikacja powinna się pojawić w menu Akcesoria.

sudo add-apt-repository ppa:clicompanion-devs/clicompanion-nightlies
sudo apt-get update
sudo apt-get install clicompanion

Użytkowanie

Uruchamiamy CLI Companion i od razu widzimy okno, podzielone na dwa obszary. W górnej części są praktycznie wszystkie najbardziej podstawowe komendy, a na dole mamy standardową konsolę. Możemy także zostawić tylko i wyłącznie samą konsolę.

CLI Companion - okno główne CLI Companion - okno główne z samą konsolą

Górna kolumna posiada dwie zakładki. W pierwszej są wymienione wszystkie komendy, których używamy. W drugiej możemy wyszukać sporo wykonanych przez nas i system komend, o których poczytamy i ewentualnie będziemy je mogli dodać.

CLI Companion - CommandlineFU Commands

Aplikacja pozwala nam wyszukać dowolnie wpisaną frazę, o ile istnieje ona w naszej bazie komend i następnie klikając dwukrotnie, wykonać ją. Niektóre komendy posiadają dodatkowe opcje do wpisania i przy kliknięciu pojawi nam się odpowiednie okno do wpisania.
CLI Companion - wyszukiwanie i wykonanie komendy CLI Companion - komenda z dodatkowymi opcjami

Na dolnym pasku stanu znajdują się przyciski. Wykonaj działa w momencie zaznaczenie danej komendy w górnej kolumnie, a Anuluj przerywa wykonywanie. Dodaj odpowiada za dodawanie nowej komendy, przy której pojawi nam się okno, gdzie wpisujemy Nazwę komendy, polecenie w systemie, oraz ewentualnie krótki opis jej działania. Edycja przebiega w podobny sposób. Usunięcie natomiast kasuje nam dane polecenie bez uprzedniego zapytania.

CLI Companion - dodawanie nowej komendy

W górnym menu File znajdziemy ustawienia CLI Companion. Ustawimy tutaj różne profile, skróty klawiszowe, a także wtyczki. Wartym uwagi jest menu Processess, gdzie znajdziemy skróty do różnych komend konsolowych, jak zatrzymanie procesu, pauza, zatrzymanie i wrzucenie w tło, czy uruchomienie w tle. W menu Terminal oraz na dolnym pasku możemy dodawać zakładki.

CLI Companion - zakładki

Podsumowanie

Po kilku dniach użytkowania i testowania CLI Companion możemy powiedzieć, iż aplikacja nadaje się świetnie dla osób dopiero co zaczynających przygodę z Linuksem i linią komend. Będzie on także ciekawą propozycją dla osób, które mają na co dzień styczność z terminalem i dużą ilością trudnych poleceń.

 • Pingback: News CLI Companion, czyli łatwiejsza praca w konsoli()

 • Misiak

  Dość fajne :) Ja zawsze robiłem sobie aliasy w konsoli dla często powtarzalnych komend. Teraz sobie tutaj wszystko posortuję i pogrupuję :D

 • Tomaszczyk

  Czemu część menu jest angielskie a część polskie?

  • Niestety, ale tego nie wiemy. Można zawsze edytować pliki z katalogu lokalizacji i przetłumaczyć całą resztę.

  • Razi

   Pewnie dlatego, że używa częściowo systemowych tłumaczeń, przydatne, bo aby część jest po polsku. Zawsze można zmodyfikować starter programu poprzedzając polecenie uruchamiające LANG="en", dzięki czemu będzie w pełni po angielsku.

 • Greg

  Czyli kolejna aplikacja dla ludzi co nie ogarniają konsoli :] To po co im Linux!?!?!?!?

  • Nie chodzi o samo nieogarnianie, ale ułatwienie pracy. Poza tym ty pewnie nie ogarniasz wielu innych rzeczy, więc tak samo spec w danej dziedzinie by ci mógł to wypomnieć.

  • Pan Łukasz

   GNU/Linux jest po to, żeby użytkownicy komputerów byli wolni. Po to jest też FreeBSD, OpenIndiana, Haiku i AROS. Cała reszta zaczywa odgrywać rolę po uświadomieniu sobie tego pierwszego. Jeśli wolność nie jest ważna, to można uzywać byle czego, Windowsa, albo polecieć po Maca do sklepu. Zastanów się, co robisz w świecie Wolnego Oprogramowania. Czy jesteś tu tylko przechodniem zwabionym zaletami technicznymi, czy obywatelem ceniącym swoją wolność. Jeśli tym pierwszym, uciekniesz stąd gdy tylko nadejdą chude lata.

 • hazard

  Chyba też dostępny na androida.

  • Tomaszczyk

   To na Andku jest konsola?

  • Gerard Stańczak

   po zrootowaniu urządzenia/wgrania alternatywnego firmware owszem

 • Trigger

  Czy można jakoś łatwo przenosić listę poleceń jak się zbuduje między komputerami? Bardzo fajne przy administracji i częstym powtarzaniu tych samych poleceń.

 • radius

  Pytanko do obeznanych czy ten program instaluje i uruchamia się osobno, czy jest to taka nakładka na terminal co uruchamia się w terminalu jaki już posiadamy?