Co nowego w projekcie KATEOS ?

Co nowego w projekcie KATEOS ?

przez -
0 589
System operacyjny, systemy operacyjne

Choć już od jakiegoś czasu deweloperzy KateOS nie informowali społeczności o postępach w pracy nad systemem, nie oznacza to, że projekt był martwy. Kilka dni temu zaprezentowany został pierwszy deweloperski snapshot nowej linii KateOS III. Nowa seria, jak zawsze, wnosi szereg rewolucyjnych zmian, które sprawiają, że system jest jeszcze lepszy, wydajniejszy, stabilniejszy i bardziej przyjazny użytkownikowi.

Nowa seria została opatrzona nazwą kodową „Virgin”, mającą podkreślać milowy krok, który projekt pokona wraz z wydaniem KateOS 3.0. Aktualny snapshot zawiera jedynie aplikacje konsolowe, biblioteki, serwery, ale już na tym poziomie ilość zmian jest tak duża, że warto je wszystkie docenić.

Z pewnością użytkownicy docenią nowy system zarządzania pakietami (PKG – napisany przez Piotra Korzuszka i Damiana Rakowskiego), który zastąpił dawne zmodyfikowane skrypty Slackware. Nowa aplikacja została napisana w C++ i obsługuje aktualizację, usuwanie i instalowanie pakietów. Potrafi komunikować się z użytkownikiem we właściwym dla niego języku. PKG pracuje w trybie kompatybilności z dawnymi skryptami. Wykorzystując dowiązanie symboliczne do PKG o nazwie dawnej komendy, można z niej korzystać tak jak kiedyś.

Najważniejszą możliwością, którą wnosi PKG jest obsługa zależności. W tym miejscu musimy się zatrzymać i zwrócić uwagę na pewien szczegół, który jest krytyczny dla wielu użytkowników. Mianowicie PKG może pracować w trybie śledzenia zależności lub nie. Osoby, które cenią sobie kontrolę nad własnym systemem, mogą najzwyczajniej w świecie umieścić odpowiedni wpis w pliku konfiguracyjnym /etc/pkg.conf i globalnie wyłączyć zależności. Jeżeli ktoś bedzie chciał w czasie jednej sesji PKG używać zależności, wystarczy, że skorzystacie z opcji -deps. W przypadku gdy zależności są włączone, a nie chcemy ich używać w danej chwili, możemy skorzystać z parametru -nodeps. Zależności w KateOS są wbudowane w każdy pakiet nowej serii. System nie korzysta z zewnętrznych list lub innych rozwiązań, które w praktyce nie sprawdzają się. Nowe pakiety KateOS zawierają także opisy w wielu językach !

Warto wspomnieć również o instalatorze, który potrafi przeprowadzić użytkownika przez proces instalacji w odpowiednim dla niego języku, dzięki czemu grono osób, które chciałyby używać KateOS z pewnością powiększy się. Instalator tak samo jak PKG pozwala wybrać tryb instalacji systemu. Nowi użytkownicy z pewnością docenią opcję śledzenia zależności, która pozwoli zainstalować ich ulubione aplikacje wraz z wymaganymi bibliotekami. Narzędzia systemowe, skrypty startowe zostały przystosowane do komunikowania w wielu językach. Obsługą i montowaniem nośników wymiennych zajmuje się połączenie HAL, pmount, IVMAN, dzięki czemu użytkownik nie musi już zajmować się ręczną ich obsługą.

Nowa seria to także najnowsze technologie, które z pewnością pozwolą utrzymać serię przez półtora roku bez naruszania jej integralności binarnej. Wszystkie pakiety zostały zbudowane od podstaw, kompilowane GCC 4.0.2. System w pełni wykorzystuje możliwości NPTL zwarte w bibliotece GLIBC 2.4 i jądrze 2.6.16.1. Nowa seria KateOS to także modularny Xorg 7.0, Apache 2.2.0, PHP 5.1.2, Mysql 5.0.18. System przeszedł generalną przebudowę, dlatego też trudno nam wymienić wszystkie zmiany jakie zaszły w jednym newsie.

Prosimy pamiętać, że jest to dopiero pierwszy snapshot deweloperski, nie jest to nawet stan beta. Snapshot jest przeznaczony wyłącznie do testów, nie jest to kompletny system KateOS pozbawiony błędów! Seria KateOS II jest nadal aktualnie wspieraną linią zalecaną użytkownikom.

Brak komentarzy

Odpowiedz