ColorHug – zarządzanie profilami kolorów wyświetlacza

ColorHug – zarządzanie profilami kolorów wyświetlacza

przez -
11 2153
ColorHug

Deweloper Richard Hughes ogłosił wydanie ColorHug, otwartoźródłowego urządzenia do pomiaru kolorów wyświetlanych na ekranie oraz tworzeniu profili kolorów. Posiada wymiary 32mm x 43mm x 21mm i współpracuje tylko z wyświetlaczami LCD i LED. Zawiera specjalny sensor z 9 pikselami – 3 czerwone, 3 zielone, 3 niebieskie. Po pobraniu ponad 40 próbek, robiony jest odpowiedni profil ICC. Oprogramowanie jest dostępne na Linuksa, jako LiveCD, jednakże może zostać bez problemu uruchomione na aktualnej instalacji Fedora 16. Pliki display.icc mogą zostać użyte pod Windows i Mac OS X, jednakże nie ma sterowników dla urządzenia pod te systemy.

ColorHug

Hughes rozpoczął pracę nad zarządzaniem kolorów dwa lata temu, po tym jak stwierdził, że istniejący obecnie na rynku sprzęt jest drogi, własnościowy i nie robi tego należycie szybko. Chciał, aby zarządzanie kolorami było dostępne dla każdego użytkownika komputera, z pełnym schematem, jak zaprojektować takowe urządzenie.

ColorHug jest znacznie tańszy i szybszy, niż urządzenia komercyjne – zajmuje mu tylko 80 sekund ustawienie przykładowego ekranu. Jego komercyjny odpowiednik potrzebuje aż 5 minut. Firma Hughski Limited zajmuje się produkowaniem i sprzedażą ColorHug, razem z oprogramowaniem, kablami i 5 letnią gwarancją, za jedyne 60 funtów (około 310 zł), ale dzięki przedsprzedaży można zaoszczędzić 20 procent.

Schematy, firmware i oprogramowanie klienckie dla urządzenia są dostępne z repozytorium gitorious, a wszystko jest udostępnione na licencji GPLv2.

11 Komentarze

 1. Kupiłbym to ale 300 zł to dość dużo. Gdyby cena zjechała do około 100 zł, prawdopodobnie byłoby dużo kupujących. Bo kupią to tylko ludzie świadomi tego czym jest kalibracja. Przeciętny użytkownik komputera nie ma o tym bladego pojęcia i nie interesuje go to. A ludzie z branży – graficy albo składacze tekstu (DTP) kupią nawet za 300 zł, dla nich to żadna kwota w porównaniu z dotychczasowymi kalibratorami i ich cenami. 300 zł to cena taniego monitora LCD, czyli trochę drogo. Chyba że Chińczycy to skopiują – co bardzo prawdopodobne – i zobaczymy taki kalibrator na Allegro za pół roku za 100 zł w promocji;)

  • 300 zł to dużo? Chyba się nie wyspałeś dobrze. Zobacz na cenniki konkurencji lepiej. Tam to już w ogóle jest porażka.

   300 zł monitor to raczej jakaś używka, bo jedyny monitor, który ma wejście cyfrowe DVI w cenie do 350 zł to Philips 18.5 cala, reszta Samsungów, LG i innych to jest szajs na śmietnik tylko, a nie monitory.

   Tutaj masz jeszcze promocję, czyli 250 zł. Kwota nie jest jakaś wygórowana i można sobie kasę odłożyć.

 2. Wiem że to niewiele w porównaniu z konkurencją;) Ale mam kłopoty finansowe i nie kupię na razie tego, mam ważniejsze wydatki.

  A co do wyspania się – przeziębiłem się i mam dreszcze, piję gorącą herbatę i rum. To pewnie przez to głupio napisałem :)

  • Jak masz monitor i np. nie chce ci się kalibrować jego kolorów, bo czasem jest tak, że zdjęcie wydrukowane wygląda inaczej, niż na ekranie, to używasz wtedy ColorHug, który robi tą czynność za Ciebie :)

  • Nie kumam… to kupujesz monitor w sklepie i źle on pokazuje kolory? To skąd to urządzenie wie jakie kolory są OK?

  • @Greg

   > to kupujesz monitor w sklepie i źle on pokazuje kolory?

   Oczywiście.

   Z CRT nie było tak żle, ale LCD i LED to wszystko poza górną półką dla grafików ma przekłamane kolory. Czasem mniej, czasem strasznie. Zobacz sobie wystawę w sklepie – na każdym monitorze inne kolory.

   Można to _nieco_ wyregulować na monitorze, ale kosztem nierozróżnialności brzegowych kolorów (okolice 0 i 255 dla R, G i B). Więc dla grafików to też odpada.

Odpowiedz