Compiz 0.9.2 już niedługo

Compiz 0.9.2 już niedługo

przez -
9 691
Pulpit

Niedługo zostanie wydana kolejna wersja Compiz – menadżera okien zbudowanego w oparciu o OpenGL, który wykorzystuje technologię AIGLX (GLX_EXT_texture_from_pixmap), aby wyświetlić zaawansowane efekty pulpit w postaci pływających okien, kostki pulpitu, czy ładnego efektu minimalizowania okien. Zastępuje on zwykłego menadżera okien, jak KWin, Metacity, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad tym, jak ma się zachowywać nasz pulpit.

Pojawi się sporo nowości w tym wydaniu oraz naprawionych błędów. Przepisano i dodano nowe pluginy, pojawiły się nowe animacje (w tym Ghost, Black Hole, Dissolve, Flicker, Popcorn, Raindrop, Pulse i Fan), nowe możliwości skalowania, plugin który umożliwia ładować wierzchołki GLSL dla okien i wierzchołki GLSL mogą zostać zaaplikowane na cały ekran po przez FBO. Okazuje się, że Język Cieniowania GL i ramkowy bufor obiektów OpenGL są zmorą programistów KWin.

Compiz 0.9.2 odsłania nam nowy sposób zbliżenia w postaci opcji “tryb teatralny”, dodaje wsparcie dla minimalizacji okna podglądu, plugin umożliwiający pokazanie efektu “upicia”, pasujący plugin “wyzwolenie” (tripping) w celu symulowania efektu halucynogennego, wsparcie dźwięku GStreamer, i wiele innych.

Sporo informacji znajdziecie na tym blogu. Dodatkowo programiści uraczyli nas dwoma filmikami pokazującymi efekty symulacji, które zamieszczamy poniżej:

Nowe animacje:

Plugin Bullet:

Aktualizacja:

Z góry przepraszamy za błąd w informacji. Compiz 0.9.2 nadal jest rozwijany, ale w niedługim czasie powinien się ukazać :)

Podobne artykuły