Compiz 0.9 wydany

Compiz 0.9 wydany

przez -
0 325
Pulpit

Wydano kolejną wersję Compiz – menadżera okien zbudowane w oparciu o OpenGL, który wykorzystuje technologię AIGLX (GLX_EXT_texture_from_pixmap), aby wyświetlić zaawansowane efekty pulpit w postaci pływających okien, kostki pulpitu, czy ładnego efektu minimalizowania okien. Zastępuje on zwykłego menadżera okien, jak KWin, Metacity, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad tym, jak ma się zachowywać nasz pulpit.

Autorzy nowej wersji ogłosili, że jest to wydanie niestabilne, ale przedstawia ono nową drogę rozwoju, dzięki całkowicie przepisanej wersji 0.8 z języka C do C++. Dodatkowo przynosi nowe programistyczne API oraz przenosi renderowanie do pluginów. Warto wspomnieć o zmienionej systemie budowania z automake na cmake, jak i wielu innych naprawionych błędach.

Dzięki rozdzieleniu renderowania w Compizie, jest możliwe wykorzystanie, jak back-endu to renderowania, takich aplikacji, jak rozszerzenie X Render, czy Clutter. Z tymi zmianami, Compiz może być uruchomiony, jako niekompozytowy manedżer okien.

Więcej znajdziecie na liście mailingowej oraz phoronix.com.

Podobne artykuły

Mozilla Firefox 23

przez -
0 109
PHP

przez -
0 142