Coraz więcej imprez promujących Linuksa

Coraz więcej imprez promujących Linuksa

przez -
0 986
Open Source

Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie rekordowy jeżeli chodzi o skalę konferencji, spotkań, warsztatów i innych imprez promujących Linuksa i ogólnie otwarte oprogramowanie, bądź im poświęconych. Na brak aktywności pasjonatów „Pingwinka” nie można było dotąd narzekać. Mimo braku środków jakim dysponują komercyjnie działające firmy, nadrabiając za to zapałem, wsparciem uczelni i nielicznych sponsorów, udawało się im organizować wiele różnych inicjatyw.
Tylko w ubiegłym roku odbyły się takie imprezy jak Pingwinaria 2007 – czterodniowy zlot użytkowników systemu Linux, Jesień Linuksowa 2007 – trzydniowe spotkanie miłośników Wolnego Oprogramowania i Linuksa, czy FreeCON 2007 i Software Freedom Day 2007 – konferencje poświęcone Wolnemu Oprogramowaniu w Krakowie i Wrocławiu, objęte patronatem vortalu dobreprogramy. Warto przypomnieć, że zapis wideo 6 sesji z tej ostatniej jest dostępny na łamach naszego vortalu.

W ubiegłym roku odbył się także cały szereg mniejszych spotkań o bardziej lokalnym charakterze. Widoczni tu byli m.in. łódzcy pasjonaci z serwisu thecamels.org organizując takie imprezy jak Zimowiska z Linuksem, Rendez Vous z Pingwinkiem, Linux na trawie czy Worldwide Mandriva Linux 2008 Install Fest w Łodzi. Inne imprezy to chociażby Twój pierwszy raz… z pingwinem?, Linux w Rzeszowie czy Poznaj Linuksa. Linux i oprogramowanie Open Source było także przedmiotem spotkań organizowanych przez takie firmy jak IBM, Novell czy Oracle – wystarczy wspomnieć tu konferencję Linux w biznesie czy Work Group Works Tour 2007. W 2007 roku rozpoczęły się także takie inicjatywy jak WiOO w Szkole (Wolne i Otwarte Oprogramowanie w Szkole) – cykl prezentacji w szkołach na terenie całej Polski. Na szczególną pochwałę zasługują przede wszystkim WiOO oraz wspomniane już wcześniej Zimowiska (objęte przez nas serwis zresztą patronatem). Wszystkich imprez oczywiście nie sposób wymienić.

Już z obecnych zapowiedzi widać wyraźnie, że w tym roku inicjatyw promujących Linuksa i otwarte oprogramowanie będzie jeszcze więcej. Co ważne, przybędzie nie tylko imprez organizowanych na zasadzie „przez pasjonatów dla pasjonatów” ale także tych kierowanych do początkujących użytkowników. Będzie się tak działo przede wszystkim za sprawą rozpędzonej już niczym lokomotywa akcji WiOO w Szkole. W ramach tego cyklu w szkołach w całym kraju wolontariusze będą przeprowadzać coraz więcej spotkań o Linuksie oraz popularnym oprogramowaniu z otwartym kodem źródłowym takim jak Gimp czy OpenOffice.org. O niektórych jak np. I Bielskie Dni Wolnego Oprogramowania już pisaliśmy.

W najbliższym czasie odbędą się prezentacje pod egidą WiOO także w II Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach (25 lutego), Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 5 w Bytomiu (28 lutego), Zespole Szkół Nr 14 we Wrocławiu (3 marca), w aż 6 szkołach w Kietlinie (również 3 marca), a także w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach (14 marca). To naturalnie jedynie plan na najbliższe tygodnie. Wolontariuszy akcji WiOO w Szkole, a także samych szkół zainteresowanych prezentacjami stale bowiem przybywa. Oprócz tego zapewne czeka nas nie jedna impreza organizowana przez thecamels.org. Tegoroczne Zimowiska z Linuksem już się odbyły (tak jak w ub.r. pod patronatem vortalu), jednak znając energię Kamila Porembińskiego i jego współpracowników można z całą pewnością powiedzieć, że to dopiero początek ich tegorocznych aktywności mających na celu dalsze promowanie Linuksa wśród początkujących użytkowników.

Oprócz tego czekają nas spotkania kierowane do pasjonatów i bardziej zaawansowanych użytkowników. W dniach 17-21 kwietnia, w Krynicy, odbędą się Pingwinaria 2008. Dosłownie kilka dni temu została ostatecznie zamknięta agenda tej imprezy. Tak jak dotychczas, tegoroczne Pingwinaria są imprezą płatną (koszt przynajmniej kilkuset złotych) ale biorąc pod uwagę charakter tej imprezy nie powinno to odstraszyć przez prawdziwych linuksowców. Kilka dni wcześniej, bo w dniach 12-13 kwietnia, we Wrocławiu planowana jest konferencja FreeCON 2008. Spotkanie to jest jeszcze niestety w fazie przygotowań – mimo zapowiedzi nie została jeszcze otwarta rejestracja. Na jesień, tradycyjnie można się zapewne spodziewać kolejnej edycji weekendowego spotkania Jesień Linuksowa, a także prawdopodobnie innych ubiegłorocznych konferencji.

Nie samym systemem człowiek żyje – parafrazując znane porzekadło. Cieszy więc, że planowane są także konferencje poświęcone otwartemu oprogramowaniu graficznemu. Mowa tu o Libre Graphics Meeting 2008, który odbędzie się w dniach 8-11 maja we Wrocławiu. Podczas konferencji omawiane będą takie programy jak Scribus, Krita, Inkscape, Gimp czy Blender. Pojawiają się bezpłatne warsztaty, co ucieszy osoby preferujące spotkania w tej formule od konferencyjnych. 27, 28 i 29 lutego oraz 6 marca, w Zakładzie Sieci Komputerowych Politechniki Łódzkiej odbędą się zajęcia otwarte pt. „Kopie zapasowe i konsola ratunkowa”, „Instalacja i pierwsze kroki” oraz „Serwer WWW Apache”. Są to pierwsze zajęcia z prowadzonych przez Politechnikę Łódzką kursów z administracji systemami Linux i serwerów usług sieciowych. Niestety wobec dużego zainteresowania, poza zajęciami 29 lutego nie ma już na nie wolnych miejsc. Niewykluczone jednak, że otwarte zajęcia zostaną powtórzone.

Entuzjaści Linuksa starają się także uświadamiać urzędników. 29 lutego, w Warszawie, odbędzie się kolejne spotkanie inicjatywy Linux w Bramie, w ramach którego odbędzie się dyskusja z warszawskimi radnymi na temat Wolnego i Otwartego Oprogramowania w instytucjach publicznych Warszawy. Zapewne w dalszym ciągu odbywać się będą także lokalne, bardziej kameralne spotkania integrujące miłośników Pingwinka w poszczególnych miejscowościach. Z całą pewnością coraz więcej konferencji czy warsztatów dotyczących przynajmniej częściowo Linuksa i Open Source organizowanych będzie przez firmy komercyjne oferujące produkty i rozwiązania w tym zakresie. Takich jak chociażby styczniowe Pokazy rozwiązań do wirtualizacji serwerów – podczas których omawiana była wirtualizacja systemów Linux w oparciu o SUSE Linux Enterprise Server 10.

Naturalne, nie byliśmy tu w stanie podać wszystkich imprez promujących Linuksa i całe oprogramowanie Open Source. Niezbicie jednak widać, że jest ich coraz więcej. Tak jak dotąd, będziemy starać się o najciekawszych z nich informować na łamach vortalu. Organizatorów lokalnych spotkań prosimy też o przesyłanie nam informacji na adres redakcyjny.

Źródło: dobreprogramy.pl.

Brak komentarzy

Odpowiedz