Coreboot – wsparcie dla HP Pavilion Chromebook

Coreboot – wsparcie dla HP Pavilion Chromebook

przez -
8 858
Coreboot

Google dodało wsparcie dla laptopa HP Pavilion Chromebook w projekcie Coreboot, który to jest wolną implementacją BIOSu i ma zastąpić własnościowe oprogramowanie, instalowane w płytach głównych. HP Pavilion Chromebook znany jest też pod nazwą Butterfly, posiada dwurdzeniowy procesor Intel Celeron 847 1.1 GHz, 2GB pamięci RAM, dysk twardy 16 GB SSD i 14 calową matrycę. Akumulator ma pozwalać na 4 godziny i 15 minut ciągłej pracy.

 • herr

  Bardzo dobra wiadomość. Zwłaszcza na tle wieści z poletka samsunga, które potwierdzają tezę o tragicznie zabugowanych firmware.

  • krzabr

   To nie są plotki , to katastrofa bo praktycznie każdy procek i peryferia mają mniejsze lub większe niedoskonałości a bios ma to kompensować i odpowiednio inicjować. W przypadku obecnych zamkniętych biosów nie idzie wpływać i bóg wie co się kryje w kodzie biosa.

 • TomJ

  Szkoda, że nie działa to z moją płytą główną a twórcy nie chcą pomóc. Nawet nie odzywają się na IRCu.

  • Tomahawk

   A co oni są?
   Wsparcie jest tyko dla niektórych chipsetów – tych które rozpracowali lub była dostępna dokumentacja.
   Wspierane są płyty główne do których dostęp mają developerzy.

   Jeżeli masz płytę z kompatybilnym chipsetem i chcesz wsparcie dla niej to musisz się o to sam postarać albo zapłacić komuś za zrobienie tego za Ciebie

 • rop

  Potwierdzam – fajny pomysł zwłaszcza gdyby stał się alternatywą dla UEFI. ale link "supported boards" na stronie projektu nie powala… najpopularniejszym chipsetem w kategorii desktop jest Intel 440BX – ktoś to jeszcze używa wogóle?

  • herr

   UEFI jest bezpieczne z racji na to, że bez niego nie uruchomimy windows 8. No chyba, że nadejdzie czas gdy zacznie się sprzedawać laptopy przeznaczone od początku do końca dla linuxa, a windows zostanie ostatecznie znienawidzony przez świat. Na co niestety się nie zanosi…