CoreBoot z natywnym trybem znakowym VGA

CoreBoot z natywnym trybem znakowym VGA

przez -
0 466
Coreboot

CoreBoot, lub bardziej formalnie LinuxBIOS, to specjalna wersja BIOS’u stworzona na potrzeby badań w Los Alamos National Laboratories. Jego główną zaletą jest możliwość bootowania przez sieć, jak również zmieniania oraz wgrywania konfiguracji.  Jest to również jedyna wersja BIOS’u, która jest dostępna publicznie oraz ma najszybszy czas ładowania się. Według niektórych w przyszłości nie będzie w ogóle coś takiego potrzebne, bo całą rolę przejmie system operacyjny.

Jeden z byłych pracowników Novella, który wcześniej zajmował się w tejże firmie sterownikami RadeonHD, Luc Verhaegen, napisał właśnie specjalny kod, który pozwala na uruchomienie natywnego środowiska VGA z poziomu BIOS. Jest to o tyle ciekawe, że aktualnie kość ROMu, która zawiera BIOS, korzysta z chipsetu na płycie głównej, a nie jak wcześniej, z szyny PCI karty graficznej. Oczywiście tryb znakowy VGA ma rozmiary 80×25 i działa wyłącznie z wybranymi płytami głównymi VIA, które obsługują procesory AMD oraz są zaopatrywane w procesor graficzny VIA Chrome 9 IGP.

Spory wpis o tym wydarzeniu znajdziemy na blogu autora kodu.

Jak zapewnia autor za kilka wersji powinno udać się odpalić natywnie środowisko graficzne, dzięki czemu będzie można sobie wyklikać niektóre ustawienia.

Brak komentarzy

Odpowiedz