Coreboot ze wsparciem dla Lenovo X131e

Coreboot ze wsparciem dla Lenovo X131e

przez -
8 719
Coreboot

Google dodało wsparcie dla Lenovo X131e w projekcie Coreboot, który to jest wolną implementacją BIOSu i ma zastąpić własnościowe oprogramowanie, instalowane w płytach głównych. Laptop znany jest też, jako Stout Chromebook, posiada 11 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1366 x 768, procesor Intel Celeron, 16GB SSD, 100 GB Google Drive, do 8 GB pamięci RAM, kamera w wysokiej rozdzielczości, 2 x USB 3, USB 2.0, HDMI, VGA oraz WiFi, LAN.

Laptop waży niecałe dwa kilogramy i potrafi wytrzymać na baterii do 7.5 godziny. Jego cena powinna wynosić około 450 dolarów.

 • kamilnono2

  ludzie już bez przesady. ja rozumiem wolne oprogramowanie itd…. ,ale jakoś większości normalnym ludziom zamknięty BIOS – e tam nie przeszkadza – NAWET BY NIE POMYŚLELI O JAKIMŚ OPEN ROZWIĄZANIU. dlatego mimo, że wspieram jak mogę to wszysko to tutaj jednak BIOS zostawiłbym producentom sprzętu. i to tyle

  • Res

   Na dobrą sprawę Coreboot to trochę więcej niż klasyczny BIOS…
   Osobiście przyglądam się projektowi od lat i życzę im jak najlepiej.

  • MikołajS

   Większości ludzi nie przeszkadza zamknięte oprogramowanie. Nie jest to powód, aby nie tworzyć otwartego BIOSu, dla producentów sprzętu może się on okazać korzystniejszy niż zamknięte rozwiązania.

  • mazdac

   a później masz kwiatki jak z acpi czy sam bios pisany nie wg. standardów tylko pod konkretny system (ostatnie jajca z samsungami uwalanymi przez jądro linuksowe – nie powinno być w ogóle takiej możliwości!). Może jak będzie wgląd w kod to ludzie zaczną dbać o kod.

  • Premislaus

   Chyba, że BIOS jest zabugowany i chcesz zainstalować coś innego niż Windows.

   Od kilku lat śledzę buglistę Haiku, co jakiś czas pojawia się ta kwestia w przypadku niektórych płyt głównych (zazwyczaj są to starsze modele) i laptopów.
   http://www.rom.by/articles/BP/index_english.htm – dawno temu niektórzy tego używali, np. dodawali sobie obsługę nowego procesora, bo producent nie wypuścił BIOSu do starszego egzemplarza który technicznie mógł obsłużyć nowszy procesor.