Dowolny system operacyjny posiada program do wyświetlania podstawowych parametrów komputera i zainstalowanych urządzeń. Pod Windows służy do tego wbudowany menedżer, jednakże pod Linuksem jest już pewien problem. Trzeba w tym momencie korzystać z konsoli i wpisywać różne polecenia, których wielu nowych użytkowników po prostu nie zna. Aby zaradzić problemowi stworzono kilka programów. Jednym z nich jest opisywany tutaj CPU-G, który przypomina aplikację CPU-Z.

Instalacja

Instalacja programu odbywa się po przez dodanie repozytorium ppa:cpug-devs/ppa, zaktualizować system i w Centrum Oprogramowania wpisać cpu-g, po czym zainstalować pakiet. Możemy także skorzystać z poniższych poleceń:

sudo add-apt-repository ppa:cpug-devs/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install cpu-g

Pomimo tego, że program nadal jest w wersji rozwojowej, możemy bez problemu z niego korzystać. Domyślnie CPU-G powinien pojawić się w menu System, a jego uruchomienie nie wymaga podawania hasła administratora.

Użytkowanie

Po uruchomieniu aplikacji, wyświetli nam się okno główne. Na górze widzimy różne zakładki, w których znajdziemy informacje o poszczególnych podzespołach, zainstalowanych aktualnie w systemie.

Procesor
Zakładka Processor podaje nam szczegółowe dane na temat zainstalowanej jednostki centralnej. Mamy nazwę producenta, nazwę procesora, jego taktowanie (informacja zmienia się w zależności od aktualnej wartości), jednostka testu wydajności procesora, orientacyjna data produkcji, rozszerzenia, cache i ilość rdzeni oraz wątków.

CPU-G - processor

Płyta Główna
Zakładka MotherBoard podaje nam szczegółowe dane na temat posiadanej płyty głównej. Mamy chipset, producenta, pełną nazwę, oraz informacje o BIOSie.

CPU-G - motherboard

Karta graficzna
Zakładka Graphic podaje nam szczegółowe dane na temat karty graficznej. Podany mamy kontroler, implementację OpenGL, OpenGL renderer, wersję OpenGL, a także ikonkę producenta.

CPU-G - graphic

Pamięć RAM
Zakładka Memory pokazuje nam łączną ilość zainstalowanej pamięci. Do tego widzimy użytkowaną jej ilość, wolne zasoby do wykorzystania, aktywnie wykorzystywaną wartość, wyłączoną z użycia na pewien moment oraz zbuforowaną.

CPU-G - memory

System
Zakładka System podaje nam skrótowe informacje o zainstalowanym systemie operacyjnym. Widzimy nazwę komputera, architekturę, wersję jądra, nazwę dystrybucji, numer kompilatora GCC, czas uruchomienia (hibernacja jest liczona, jako uruchomienie), wersję X.Org Servera.

CPU-G - system

About
Ostatnia zakładka to informacje o aktualnej wersji, logo programu, a także autorach zmian.

CPU-G - about

Wersje na inne system operacyjne

Do wersji CPU-G 0.11 istniała jedna binarka, którą wystarczyło rozpakować, zaznaczyć plik cpug-py, jako wykonywalny, posiadać w systemie interpreter Pythona oraz biblioteki Glade i dwukrotnie kliknąć. Teraz zostało to bardziej przypisane do dystrybucji Ubuntu, aczkolwiek źródła można pobrać i spróbować uruchomić na innym systemie.

Dalszy rozwój

Aktualnie główni deweloperzy przerwali rozwijanie aplikacji. OSWorld skontaktował się jakiś czas temu i dostał upoważnienie do dalszego kierowania zmianami w aplikacji. Także poszukiwane są osoby chętne do pomocy przy naprawianiu błędów i rozwijaniu programu, znające system kontroli wersji Bazaar, Pythona i Glade. Propozycje prosimy słać na adres michal.olber@osworld.pl.

 • Kist

  To takie cat /proc/cpuinfo tylko że w ładniejszej oprawie ;)

 • lukasz

  Błąd w opisie:
  “Zakładka MotherBoard podaje nam szczegółowe dane na temat karty graficznej. “

 • U mnie niestety na 12.04 64-bit nie bardzo chce działać….
  apport też jakoś nie chce wysłać raportu o błędzie ;-(

 • bardzo fajnie działa :) bez najmniejszych problemów się zainstalowało na 12.04 LTS 64bit :)

  • Tomek

   I-nex jest lepszy

  • eloaders

   To soft prawie z tej samej stajni :)

 • Zwietna aplikacja godna polecenia i dziaBa bardzo dobrze. Mam nadziej, |e ekipa OSWorld pomo|e w jej ulepszeniu :)

  • Hater

   Kupić ci słownik?

  • eloaders

   Kup mu klawiaturę i słownik daj gratis.

 • falkon

  A gdzie mogę znaleźć źródło? Na SourceFroge jest tylko 0.9.0, a trzeba zaktualizować paczkę dla Archa w AUR.

  • Na launchpadzie możesz sobie pobrać źródło. Mam też gdzieś paczkę, która po dwukrotnym kliknięciu rozpakowuje się i można używać. Napisz na maila: michal.olber@osworld.pl.

 • pitupitu

  Jak już robicie, to róbcie porządnie.
  Np. w metodach chipsetlogo, graphic_logo, distro_logos nie ma
  else:
  label = 'jakisinny.png'
  i się skrypt wykłada

  • Hater

   To podeślij łatkę.

 • Nonizer

  Linux to nie tylko ubuntu

 • tjp

  Wolę jednak zostać przy konsolowych lshw / hwinfo, tym bardziej że (przynajmniej o swoich maszynach) wiem więcej niż potrafi pokazać ten program ;-)

  • O swoich maszynach powinieneś więcej wiedzieć niż lshw czy hwinfo ;-)

 • Alan

  I’ve been exploring for a llitte for any high quality articles or weblog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Studying this information So i’m satisfied to express that I have a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I most indisputably will make certain to do not disregard this web site and give it a look on a constant basis.

 • Andrzej

  Świetny programik, tego szukałem. Moja prośba, rozwijajcie go dalej, na pewno przyda się nie jednej osobie, a z pewnością przesiadającym się z Windows na Linux.
  Pozdrawiam

 • gggg

  kiedy wersja na fedore ;-)