Creative Commons Polska publikuje wyniki analizy wykorzystania licencji CC w polskim internecie

Creative Commons Polska publikuje wyniki analizy wykorzystania licencji CC w polskim internecie

przez -
2 1437
Creative Commons Polska

Creative Commons Polska opublikowała dokument, w którym opisano sposób i skalę wykorzystywania licencji Creative Commons w polskim internecie. Badanie zostało zrobione w roku 2013 przez Centrum Cyfrowe Projekt:Polska, w postaci eksperymentalnego indeksowania zasobów polskiego internetu. W rezultacie uzyskano bogatą próbę stron udostępnianych na licencji CC bądź zawierających treści na tej licencji. Podstawowym wymogiem przy licencjonowaniu treści na licencji CC jest umieszczenie informacji licencyjnej. Sprawdzono zatem sposób prezentowania tych informacji na stronie. Okazało się, że 70% domen umieszcza informacje o wybranej licencji Creative Commons w stopce strony.

60% domen oznacza treści licencją, poprzez podanie nazwy lub symbolu konkretnej licencji oraz odnośnika do strony z pełną treścią licencji. Jednak aż 20% stron popełnia podstawowy błąd, jakim jest nie wskazanie konkretnej licencji, która została wykorzystana.

Najczęściej wykorzystywaną licencją Creative Commons, w prawie 1/4 przypadków, była BY-SA (uznanie autorstwa – na tych samych warunkach) wykorzystywana również przez Wikipedię. Niewiele rzadziej wybierano najbardziej restrykcyjne licencje BY-NC-SA (uznanie autorstwa – wykorzystanie niekomercyjne – na tych samych warunkach) i BY-NC-ND (uznanie autorstwa – wykorzystanie niekomercyjne – bez utworów zależnych) oraz równocześnie podstawową, najbardziej liberalną, jedynie z warunkiem uznania autorstwa (BY). Ciekawe, że cztery najpopularniejsze w polskim internecie licencje Creative Commons są najmniej i najbardziej restrykcyjne. Warto też odnotować, że prawie 50% stron jest dostępnych na jednej z dwóch wolnych licencji (CC BY lub CC BY-SA).

Warto zapoznać się z pełnym dokumentem: Skala i sposoby wykorzystania licencji Creative Commons w Polsce.

Podobne artykuły

2 Komentarze

Odpowiedz