Crusader Kings 2 z wersją dla Linuksa

Crusader Kings 2 z wersją dla Linuksa

przez -
7 1437
Crusader Kings 2

Paradox Development Studio oficjalnie potwierdziło wydanie natywnej wersji gry Crusader Kings 2 dla systemów Linux. Crusader Kings 2 to gra strategiczna osadzona w realiach średniowiecza, pomiędzy latami 1066 – 1453. Gracz wciela się w rolę możnowładcy jednej z dynastii, panujących w Europie, w tym polskich Piastów. Walczymy przeciwko poganom, heretykom, Maurom, mongolskiej Ordzie, papieżom, budujemy zamki, rozwijamy się ekonomicznie i militarnie.

Bardzo ciekawie przedstawia się tryb gry wieloosobowej, gdzie na jednej planszy może walczyć ze sobą aż 32 zawodników.

Wymagania systemowe:

 • System operacyjny: Ubuntu 12.04 LTS lub wyżej
 • Procesor: Intel Pentium IV 2.4 GHz i wyżej, lub AMD 3500+ i wyżej
 • Pamięć: 2 GB
 • Przestrzeń dyskowa: 2 GB
 • Karta graficzna: AMD Radeon HD 6750 lub wyżej, nVidia GeForce i wyżej, wymagane jest posiadanie 1GB pamięci na karcie graficznej

7 Komentarze

  • Może na lekkiej dystrybucji będą niższe wymagania. Jeśli mnie pamięć nie myli to gry miały być tłumaczone z directx na opengl a nie przepisane na opengl. Co pewnie robi swój narzut. Do tego Compiz w Ubuntu.

 1. Dziwne wymagania. Gra wygląda jak Medieval: Total War a wymagania niczym Windows Vista. Czy w dzisiejszych czasach nie myśli się już o optymalizacji kodu? Jakim cudem kiedyś na niższych wymaganiach pisano całe systemy operacyjne, a dziś gry które nie porażają, mają wyższe wymagania? Tylko w dobie dobrego sprzętu rodzi się pewnie u developerów myśl – po co optymalizować, kiedy można kupić więcej RAM, lepiej i całego kompa?

  • Video Card: NVIDIA® GeForce 8800 or ATI Radeon® X1900, 512mb graphics memory required. – to z wersji Windows. Widocznie linuksowy sterownik ma niższą wydajność niż windowsowy.

   Na modach wymagania rosną jeszcze bardziej co do ramu i procesora. Gra jest niestety 32-bitowa. Na Win można jakimś programem edytować exe dzięki czemu gra łyka dodatkowy gigabajt pamięci (tak się robi w przypadku Europy Universalis III na ciężkich modach, która jest na tym samym silniku). Wbrew pozorom jest dużo grafik do wczytania, tysiące postaci z własną twarzą, tak samo herby każdej prowincji i różnych baronii, etc.

   Gra jest bardzo popularna, jednym z powodów jest mod Gra o Tron na podstawie popularnej serii fantasy).

   Znam parę osób co grają na Intel HD 4000 i mówią, że jest OK. Ja gram na Radeonie HD 5450.

Odpowiedz