CU-RTC-Web – Microsoft proponuje specyfikację komunikacji webowej

CU-RTC-Web – Microsoft proponuje specyfikację komunikacji webowej

przez -
4 513
Microsoft

Microsoft zaproponował specyfikację webowej komunikacji w czasie rzeczywistym CU-RTC-Web dla grupy roboczej W3C Web Real-Time Communication. Aktualnie dostępny jest szkic WebRTC, zaproponowany przez Google, Apple, Mozilla i Opera, który według Microsoftu nie oferuje wystarczającej elastyczności, czy łatwych korekt, a także nie jest prosty w implementacji. Przyszła wersja powinna być także niezależna od kodeków, formatów multimedialnych, czy innych zdarzeń.

CU-RTC-Web

Customizable, Ubiquitous Real Time Communication over the Web, zaproponowany przez Microsoft jest o tyle ciekawszy, że prócz obrazu przesyła również dźwięk. WebRTC ignoruje kompletnie komunikację VoIP, czy urządzenia mobilne. Dodatkowo oferuje on przyjazną współpracę z getUserMedia API od W3C, które to uruchamia aplikacje potrzebne do komunikacji z mikrofonami lub kamerami, bezpośrednio z poziomu przeglądarki.

Wspomnieć należy, że CU-RTC-Web to próba implementacji protokołu Skype w przeglądarce, np. w poczcie webowej Outlook.com. Autorami są: architekci Skype – Matthew Kaufman i Martin Thompson, Jonathan Rosenberg – twórca SIP, Bernard Aboba – architekt Microsoft Lync.