CU-RTC-Web – Microsoft proponuje specyfikację komunikacji webowej

CU-RTC-Web – Microsoft proponuje specyfikację komunikacji webowej

przez -
4 397
Microsoft

Microsoft zaproponował specyfikację webowej komunikacji w czasie rzeczywistym CU-RTC-Web dla grupy roboczej W3C Web Real-Time Communication. Aktualnie dostępny jest szkic WebRTC, zaproponowany przez Google, Apple, Mozilla i Opera, który według Microsoftu nie oferuje wystarczającej elastyczności, czy łatwych korekt, a także nie jest prosty w implementacji. Przyszła wersja powinna być także niezależna od kodeków, formatów multimedialnych, czy innych zdarzeń.

CU-RTC-Web

Customizable, Ubiquitous Real Time Communication over the Web, zaproponowany przez Microsoft jest o tyle ciekawszy, że prócz obrazu przesyła również dźwięk. WebRTC ignoruje kompletnie komunikację VoIP, czy urządzenia mobilne. Dodatkowo oferuje on przyjazną współpracę z getUserMedia API od W3C, które to uruchamia aplikacje potrzebne do komunikacji z mikrofonami lub kamerami, bezpośrednio z poziomu przeglądarki.

Wspomnieć należy, że CU-RTC-Web to próba implementacji protokołu Skype w przeglądarce, np. w poczcie webowej Outlook.com. Autorami są: architekci Skype – Matthew Kaufman i Martin Thompson, Jonathan Rosenberg – twórca SIP, Bernard Aboba – architekt Microsoft Lync.

 • htop

  Microsoftowi grunt się usuwa spod nóg dlatego postanowił uciec do przodu. Szkoda, że muszą uciekać się do ĸłamstw, takich jak to, że WebRTC ignoruje komunikację VoIP. Łatwo sprawdzić na stronie opisującej architekturę WebRTC (http://www.webrtc.org/reference/architecture), że jest to nieprawda. Wiadomo, że MS nie lubi kodeków konkurencji, ale szybka utrata rynku przez IE połączona ze wzrostem udziału przeglądarek koalicji na rzecz otwartych standardów (Mozilli, Google i Opery) może zmusić MS do korzystania z otwartych kodeków np. VP8, iSAC, iLBC. Pewnie z tego powodu MS postanowił zamącić i wydał własny szkic standardu, niedopracowany, bardzo ogólny (widać to nawet na załączonym obrazku, który tak naprawdę nic konkretnego nie mówi) i niezależny od kodeków, czyli dający nadzieję na to, że jego implementacje nie będą ze sobą kompatybilne i nie zagrożą pozycji Skype'a kupionego przez MS za spore pieniądze. Funkcje Skype'a zapewniane przez każdą przeglądarkę i nie tylko pod Windowsem, lecz także na tabletach i smart TV to byłby dla MS-u koszmar, inwestycja w Skype'a musi się przecież zwrócić. Miejmy nadzieję, że W3C się nie nabierze na ten standard, bo WebRTC jest lepsze i już trwają pracę nad jego implementacją. Przyjęcie propozycji MS oznaczać będzie opóźnienie we wdrażaniu obsługi wideokonferencji w przeglądarkach o 2-3 lata oraz późniejsze problemy z kompatybilnością (niektórzy będą stosowali własne "wspanialsze od innych" kodeki, a MS na 100% tak zrobi).

  • No ale jeśli RTC nie współpracuje dobrze z getUserMedia to rzeczywiście trochę kanał.

  • htop

   Dlaczego dobrze nie współpracuje, z czym konkretnie jest problem? Demonstracja WebRTC (www.youtube.com/watch?v=E8C8ouiXHHk) pokazuje, że implementacja w Chromie działa całkiem dobrze. Poza tym na stronie z informacjami o najistotniejszych brakach (http://www.webrtc.org/faq-recent-topics) jest tylko jeden problem związany z getUserMedia.

  • Przecież wyraźnie tam napisali, że nie działa mikrofon, co jest największym problemem WebRTC :)