Artykuł członka projektu qcadoo, w którym omawiamy czym jest chmura: terminem technicznym czy też sloganem marketingowym? Jakie pojęcia techniczne pochłoną ten termin oraz czy ich synergię można traktować jako architekturę dla otwartych systemów informatycznych. Po pierwsze co termin ‘chmura’ na prawdę oznacza? Czy jest to termin techniczny czy też slogan marketingowy?

Według założyciela ruchu na rzecz wolnego oprogramowania Richard Stallmana:

To głupota. To gorzej niż głupota: to hype marketingowy.

Można także znaleźć podobne opinie po drugiej stronie barykady. Dla przykładu CEO korporacji Oracle, Larry Ellison zaczyna od powiedzenia że:

To nonsens i pic na wodę

i poprzedza to 4 minutami żartów na temat największych oratorów chmury, którzy nie mających zielonego pojęcie o czym mówią.

Jednak krótko po zanegowaniu tego terminu obydwoje przechodzą do bardzo technicznych argumentów.

Stallman zauważa że poprzez kupowanie oprogramowania oraz platform jako usług całkowicie tracimy nad nimi kontrolę. To prawda ale czy nie po to je właśnie kupujemy jako usługę ? Chcemy przecież aby po prostu działały. Nie chcemy sami zajmować się ich konserwacja oraz dostrajaniem.

Ellison natomiast twierdzi że chmura nie jest niczym nowych i robiliśmy to już od lat 90tych. Twierdzenie to także wydaje się prawdziwe. Jednak zdaje się że dopiero niedawno technologie oraz koncepcje identyfikowane z chmurą stały się ogólnodostępne dla większości deweloperów oraz zostały spopularyzowane wraz z globalną siecią. Pewnie dlatego zyskały taką chwytliwą nazwę.

Więc o jakich koncepcjach, które pochłonęła chmura mówimy?

Co może ten termin oznaczać jeżeli klient wrzuci go nam do wymagań projektowych?

W projekcie qcadoo postrzegamy chmurę jako synergię następujących koncepcji

qcadoo cloud

Rzućmy okiem na komponenty z powyższego diagramu:

  • IaaSzwirtualizowana infrastruktura zdolna do automatycznego skalowania oraz równoważenia obciążenia
  • PaaS – dostawcy platform, które automatycznie obsługują za nas kwestie związane z skalowalnością oraz konfiguracją środowisk poprzez wykorzystanie dostawców IaaS lub własnej infrastruktury
  • SaaS – dostawcy oprogramowania, którzy nie wymagają od swoich użytkowników instalacji, konfiguracji oraz konserwacji oprogramowania
  • Marketplace – sklepy z oprogramowaniem, w których użytkownicy mogą jednym kliknięciem myszy kupić oraz zainstalować oprogramowanie na swoim urządzeniu
  • Web API – otwarte punkty integracyjne, które wiążą ze sobą wszystkie te warstwy oraz są dostępne dla innych systemów
  • Micro-billings – deweloperzy oraz użytkownicy płacą tylko za to co wykorzystują: cykle CPU, transfer, moduły, funkcje, konta użytkowników, itp.

Wygląda to na całkiem kompletną oraz czystą architekturę nieprawdaż?

Więc możliwe że chmurę można postrzegać jako pewien smaczek systemów, które podążają za tym wzorcem. Jeżeli rozmawiasz z klientem, który chce abyś stworzył dla niego aplikację w chmurze wtedy powyższy diagram może być przydatnym narzędziem. Pomoże ci rozbić ten termin na stricte techniczne wymagania i określić co tak naprawdę klient chce.

Tego typu architektura w chmurze jest de facto długoterminowych celem dla projektu qcadoo MES. Ponadto uważamy że nie wszystkie komponenty powinny tutaj być narzędziami ogólnego przeznaczenia. Są sygnały w sieci że AppStory oraz PaaS będą specjalizowane dla poszczególnych branż w biznesie oraz różnych domen zastosowań (po za tylko specyfiki urządzenia, na którym je uruchamiamy). Wierzymy że to może być oznaką Chmury 2.0, która niedługo nadejdzie.

Dla projektu qcadoo MES docelowa architektura wygląda następująco:

qcadoo_cloud_architecture2

Powyższe komponenty reprezentują:

  • qcadoo Framework – pozwalający na szybkie tworzenie wysoce modularnych biznesowych aplikacji webowych w Java i XML. Jest open source, dostarczany jako PaaS dla modułów qcadoo MES, a także dostępny dla niezależnych projektów komercyjnych z skalowalną polityką cenową
  • qcadoo MES – modularny system do zarządzania produkcją składający się głównie z modułów open source. Domyślnie sprzedawany jako aplikacja internetowa ale rownież z opcją instalowaną w dwóch edycjach: Enterprise i Community Edition. Obydwie są wstanie dobrze obsłużyć wymagania firm produkcyjnych. Enterprise Edition zapewnia natomiast kilka dodatkowych modułów do integracji z zamkniętymi systemami oraz maszynami
  • qcooStore – app store, w którym można kupować moduły dla qcadoo MES oraz rozwiązania dla przemysłu wytwórczego zintegrowane z systemem. Jest to miejsce, w którym dystrybuujemy oprogramowanie wytworzone razem z społecznością projektu oraz przez naszych partnerów wraz z usługami firmy Qcadoo Limited.
  • Micro-billings – wszystkie te komponenty będą zintegrowane z systemem płatności, w którym użytkownicy będą płacić tylko za te moduły, które wykorzystują, a partnerzy będą otrzymywali przychody z swoich modułów

Jeżeli chodzi o Web API nasz system nie zapewnia jednego zunifikowanego interfejsu. Jednak zachęcamy deweloperów do tworzenia modułów, które udostępniają te punkty integracyjne, których potrzebują.

Więcej o naszej wizji chmury oraz organizacji projektu qcadoo MES można posłuchać w wykładzie z WzOS 2011:

oraz na naszej stronie: www.qcadoo.com