Czy to koniec FWiOO?

Czy to koniec FWiOO?

przez -
21 1476
Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania FWiOO

Dość sporo zamieszania pojawiło się wczoraj i dzisiaj na listach dyskusyjnych Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania (FWiOO) oraz portalu społecznościowym Facebook. Ze struktur organizacji odeszły ważne osoby: Robert Partyka – Zespół ds. Projektów i Programów Społecznych oraz Tomasz Barbaszewski – Przewodniczący Rady Ekspertów Fundacji, Rafał Malujda – Szefem zespołu prawnego w REF.

Czy to jedyne wystąpienia z organizacji, czy szykują się nam masowe odejścia z fundacji? Wygląda na to, że eksperci ze środowiska FLOSS wycofują swoje poparcie dla działań FWIOO.

Powodem odejścia są ostatnie decyzje nałożone przez Prezesa FWiOO. Chodzi dokładnie o decyzję wysłaną na jedną z list dyskusyjnych:

“…do momentu przedstawienia mi planu działania oraz ich wdrożenia – przedstawiania planów naprawczych – przez osoby odpowiedzialne za kierownictwo REF oraz Zespołów, formalnie REF zostaje zawieszona.

Do momentu wznowienia prac REF, jej Członkowie nie mają prawa przedstawiać się jako osoby pełniące w REF funkcje, występować na zewnątrz w imieniu Fundacji czy REF, a wszelkie pełnomocnictwa dot. reprezentowania REF zostają cofnięte.”

Już wczoraj na portalu Facebook, kiedy to Robert Partyka opublikował następującą informację:

Sposób w jaki ostatnio traktowani są ludzie, którzy pomogli FWiOO zaistnieć przez jej szefa jest nie do zaakceptowania.
Sposób działania niestety odbiega też od tego czego spodziewałbym się od pretendenta do reprezentowania środowiska floss.
Niestety muszę przez to wycofać swoje poparcie dla tej organizacji. Mam nadzieję, że tylko tymczasowo.

W przekonaniu kilku osób, w tym i Roberta, fundacja zamieniła się w “prywatne przedsiębiorstwo do mielenia dotacji unijnych“. Tomasz Barbaszewski uznał to jako votum nieufności wobec jego osoby. Robert zrezygnował ze stanowiska już w lutym tego roku.

Od pewnego czasu zgłaszałem Prezesowi konieczność dokonania zmian w funkcjonowaniu Rady, które nie zyskały jego akceptacji. Fundacja skupiła się głównie na realizacji projektów unijnych i działaniach organizacyjnych. Jest oczywiste, że przyniosło to Fundacji określone korzyści (nowe, dobrze wyposażone biuro, środki na wynagrodzenia pracowników) i w konsekwencji umożliwiło jej przetrwanie. Powstała infrastruktura umożliwiająca realizację kolejnych projektów. Jest to ogromna i nie podlegająca dyskusji zasługa Zarządu.

Jednak w moim przekonaniu niestety nie pozostało to bez wpływu na inne pola aktywności Fundacji. Pomimo moich starań nie udało mi się uzyskać wsparcia dla rozpoczętych już działań związanych z promocją rozwiązań WiOO. Nie mam zamiaru kwestionować polityki Zarządu, ale mam prawo się z nią nie zgadzać. Dlatego też po otrzymaniu poczty, której fragment zacytowałem postanowiłem złożyć rezygnację z zaszczytnej funkcji Przewodniczącego Rady Ekspertów Fundacji.

Obecnie Robert Partyka jest vice prezesem PLUGu, a Tomasz Barbaszewski dalej będzie promował Open Source:

Nie oznacza to jednak rezygnacji z mojego uczestnictwa w ruchu Open Source. Szczerze życzę Fundacji jak największych sukcesów i przede wszystkim realizacji jej celów statutowych. Dziękuję wszystkim za współpracę i cieszę się, że dane mi było podczas działalności w Fundacji poznać tak wielu wspaniałych młodych ludzi, którym się po prostu CHCE! Nie śmiejcie się, proszę, ale dla takiego “dinozaura” jak ja to jest naprawdę bardzo ważne! Mam nadzieję, że jeszcze wiele razy będziemy się mogli spotkać i porozmawiać. Te rozmowy bardzo wiele mnie nauczyły.

Niestety takie wydarzenia, nie wpływają pozytywnie na wizerunek FWiOO. Miejmy nadzieję, z w ciągu następnych dni sytuacja się jakoś wyprostuje i poznamy opinię pozostałych członków Fundacji.

* Wpis został stworzony na gorąca na podstawie informacji z serwisu Facebook oraz maili od czytelników.