Wielu użytkowników dystrybucji Linuksowych, czy to na samym początku, czy dopiero po jakimś czasie, będzie miała w końcu kontakt z konsolą, terminalem, czy linią poleceń. Wielu ludzi na samą myśl o tym się już boi, a inni podchodzą do tego, jak do nowego doświadczenia. W pewnym momencie stosowania, dochodzimy do miejsca, gdzie trzeba będzie czytać i pisać teksty, przeglądać pliki pomocy, czy listować pliki.
Zapewne wielu z was spotkało się z problemem, gdzie po wpisaniu polecenia:
[bash]cat tekst.txt[/bash]
zamiast całości tekstu otrzymało tylko samą końcówkę. Jeżeli posiada się środowisko graficzne i konsolę/terminal, to przewijanie z boku suwakiem nie jest jakimś skomplikowanym problemem, ale już będąc w samej linii poleceń, mamy kłopot. Z pomocą przychodzą nam dwie komendy.
MORE
Komenda ta w dosłownym tłumaczeniu znaczy „więcej” i bardzo często możemy ją spotkać, kiedy wpisując komendę ze ścieżką naciskamy Tabulator lub podczas przeglądania plików pomocy man
.
[bash]more [opcje] [nazwa_pliku][/bash]
Powiedzmy, że mamy plik o nazwie czytaj.txt
, który ma 100 linijek tekstu. Użyjmy teraz polecenia:
[bash]cat czytaj.txt[/bash]
Wyświetli nam się niestety tylko sama końcówka, która mieści się na ekranie. Żeby temu zapobiec, zmodyfikujemy lekko nasze polecenie:
[bash]more czytaj.txt[/bash]
Widzicie różnicę? W lewym dolnym rogu wyświetlił nam się pasek postępu przeglądania. Naciskając Spację możemy się przemieszczać bez problemu po całej zawartości pliku.
Niestety, ale wadą tego polecenia jest to, iż nie możemy wrócić do początku pliku.
LESS
Komenda owa znaczy „mniej”, aczkolwiek nazwa powstała na skutek żartów, bo less
to odwrotne more. Jest to bardziej rozbudowana wersja more
, która poza przeglądaniem w przód, pozwala przeglądać do tyłu oraz wyszukiwać.
[bash]less [opcje] nazwa pliku[/bash]
Zajmijmy się znowu plikiem czytaj.txt, który posiada 100 linijek tekstu. Użyjmy teraz polecenia:
[bash]less czytaj.txt[/bash]
Wyświetli nam się ten sam plik, ale w lewym dolnym rogu będziemy mieli dwukropek. Teraz możemy sobie dowolnie przewijać w górę i w dół za pomocą strzałek. Kolejną ciekawą funkcją jest możliwość szukania. Wystarczy nacisnąć „/” i wpisać dowolną frazę, np. /lib
, i jeżeli istnieje, zostanie nam podświetlona.
Jeżeli chcemy wyjść wystarczy wcisnąć „q„.
Jeszcze jednym zastosowaniem jest pomoc podczas listowania plików. Wejdźmy do jakiegoś katalogu z dużą ilością plików. Wydajmy teraz polecenie:
[bash]ls – l /etc/[/bash]
Sporo tego, i nie można przewijać oraz znaleźć czegokolwiek. Zmodyfikujmy lekko nasze polecenie, posługując się nowym poleceniem oraz przetwarzaniem potokowym:
[bash]ls -l | less[/bash]
Jak możemy zauważyć, wyświetliły nam się pliki, ale tym razem możemy dowolnie nimi przewijać w górę i w dół, jak również wyszukiwać podaną przez nas frazę.
Poprzednie polecenie możemy też użyć w inny sposob:
[bash]ls /lib | less[/bash]
Jak widzicie, jest sporo możliwości użycia owego polecenia, a wszystko zależy, do czego nam jest ono tak naprawdę potrzebne. Dla mnie np. przydaje się przy właśnie takim listowaniu plików, czy użyciu polecenia cat
na pliku, z dużą ilością tekstu.
Poglądowy film pokazujący na żywo użycie polecenia more
i less
można obejrzeć na linuxjournal.com.
No, nareszcie cos odkrywczego :-).
[…] często spotykanym nawykiem jest przekierowanie do polecenia less, celem wyświetlenia jego […]
[…] często spotykanym nawykiem jest przekierowanie do polecenia less, celem wyświetlenia jego […]
coooooooooooooooooooo