darktable 1.1

darktable 1.1

przez -
8 1113
Grafika, narzędzia graficzne

Ogłoszono wydanie darktable 1.1, wolnego oprogramowania do obróbki zdjęć z aparatów. Aplikacja jest wzorowana na Adobe Lightroom, który jest dostępny jedynie dla systemów Windows i Mac OS X. Darktable potrafi rozpoznać aparat i obiektyw, z którego zostało zrobione zdjęcie, po czym dopasować odpowiedni wygląd zdjęcia. Jest on nazywany potocznie cyfrową ciemnią dla Linuksa. Najnowsze wydanie to oczywiście dodanie wsparcie dla aparatu Canon EOS M oraz poprawione wsparcie w Samsung NX.

darktable 1.1 - stół podświetlany darktable 1.1 - ciemnia

Pojawiło się wsparcie geotagowania, w postaci ręcznego dodawania tagów do zdjęcia, używając plików GPX z trackerów GPS, dopasowując kody czasowe w zdjęciach lub używając danych lokalizacyjnych EXIF. Użytkownicy mogą podglądać swoje fotografie, umiejscowione na nowym podglądzie mapy. Eksporter Facebooka pozwala natomiast na wysyłanie zdjęć na swoje konto.

W interfejsie użytkownika dodano możliwość grupowania zdjęć, co pozwala wyświetlać tylko jedno zdjęcie, z aktywnej grupy. Pojawiła się linia poleceń, z możliwością eksportu zdjęć, przy pomocy skryptów. Poprawiono także sygnały, interfejs, widżety Bauhaus, zaktualizowano modułu korekcji koloru, a także dodano podgląd na żywo właśnie zrobionych fotografii (tethered shooting).

Dodano filtry redukujące szumy, artefakty oraz zorze. Prócz tego pojawiło się warunkowe mieszanie kolorów, podświetlenie magenta, oraz nowe tryby interpolacji, które poprawiają ostrość eksportu.

Naprawiono sporo błędów, przebudowano wtyczki i widżety, udoskonalono zarządzanie kolorami, a także dodano możliwość czytania wbudowanych profili kolorów w plikach jpg. Moduły darktable potrafią lepiej wykorzystywać możliwości karty graficznej, używając OpenCL. Zaktualizowano podręcznik pomocy, ale i tak musi on zostać dobrze przetłumaczony na 12 oficjalnie wspieranych języków, w tym język polski.

Aby zainstalować darktable w Ubuntu, należy dodać repozytorium ppa:pmjdebruijn/darktable-release lub wykonać poniższe polecania:

sudo add-apt-repository ppa:pmjdebruijn/darktable-release
sudo apt-get update
sudo apt-get install darktable