DarkTable 1.4 z obsługą skryptów Lua

DarkTable 1.4 z obsługą skryptów Lua

przez -
11 671
Grafika, narzędzia graficzne

Ogłoszono wydanie darktable 1.4, wolnego oprogramowania do obróbki zdjęć z aparatów. Aplikacja jest wzorowana na Adobe Lightroom, który jest dostępny jedynie dla systemów Windows i Mac OS X. Darktable potrafi rozpoznać aparat i obiektyw, z którego zostało zrobione zdjęcie, po czym dopasować odpowiedni wygląd zdjęcia. Jest on nazywany potocznie cyfrową ciemnią dla Linuksa. Zintegrowano silnik Lua, aby ułatwić pisanie skryptów oraz współdzielenie ich z innymi aplikacjami. Dodano wsparcie dla kilku masek rysowania: brush, circle, ellipse, path i gradients.

Dodano wsparcie eksportu dla formatu zdjęć WebP oraz przyspieszono działanie na dużych kolekcjach zdjęć. Pojawił się nowy tryb miksowania, nowy tryb histogramu, naprawiono sporo błędów oraz zaktualizowano dokumentację.

 • Nicram

  Kiedyś próbowałem tego używać. Najpierw przy katalogowaniu fotek się wywalał, po próbie na innym systemie (RHEL i Ubuntu) i takim samym rezultacie zrobiłem probe na katalogu z tylko paroma plikami. Udało się i mogłem rozpocząć zabawe, która trwała ze 2 minuty bo znowu crash. Zdecydowanie polecam wszystkim kupić coś co działa :)

  • o_O

   Zdecydowanie polecam uderzyć głową o ścianę. Mocno. Trzy razy.

  • Maciej Chyra

   Kiedyś, to musiało być baaaardzo dawno. Używam DT od wersji 0.9.3, z Fedorą, obecnie 1.4 na Mincie. Świetne narzędzie, nie wywala się, dobrze działa z włączonym OpenCL znacznie przyspieszającym pracę.

 • Nicram

  Nie, ze 2 miesiące temu postanowiłem, że zamiast kupić nową licencję Lightroom-a wypróbuje najpierw jakieś odpowiedniki licząc, że znajdę coś podobnego możliwościami. Co ciekawe nie tylko “open source”, za który byłem wręcz chętny zapłacić w ramach dotacji nie dawał rady. Kilka konkurencyjnych-komercyjnych programów też się wieszało/sypało błędami. Generalnie dziwi mnie to bardzo, taki darmowy kombajn jak Xnview np. działa bez problemów od lat w różnych systemach, no ale kod jest zamknięty. Może to decyduje o jakości jednak.

  • sbv

   Tak, oczywiście, zamknięty kod decyduje o jakości. bosssszzzz.

  • Nicram

   To było uproszczenie z mojej strony, ale dla mniej łapiących wytłumaczę, że chodzi o kod, za który się płaci, jest komercyjny bądź nie składa się ze zbitki nikomu nie zrozumiałych linijek. Myślę, że źródłem problemów z aplikacjami, z którymi miałem styczność jest słabe testowanie, które kosztuje.

  • Jeśli mówisz o RawTherapee jako konkurencji, to zgadzam się, nie działa stabilnie. Również używam Lightrooma, nie zapłacę za update z 4ki do 5tki, poczekam na więcej ficzerów w kolejnej wersji. LR używam tam, gdzie liczy się szybka praca, obróbka dużej ilości zdjęć (reportaż). DT z kolei jest świetnym programem do pieszczenia fotografii, wyciągnięcia z nich tego, na co LR nie pozwala. Kibicuję temu projektowi, ponieważ:
   1. Stanowi on świetną alternatywę dla LR, może nie przy komercyjnej masówie, ale dla amatorskeij fotografii, sesji, gdzie liczy się kilka dobrych zdjęć aniżeli kilkaset/tysiące.
   2. Działa na Linuxie, dzięki czemu nie muszę używać Windows/MacOSX.
   3. Posiada o wiele więcej narzędzi niż LR.

 • hello_world

  Ludzie, jeżeli @Nicram pisze że ma takie doświadczenie to nie odpowiadajcie mu że u Was działa albo żeby walnął się w głowę. Tak właśnie jest z programami graficznymi pod Linuksem.
  Spróbuj pobawić się takim programem z większą ilością zdjęć i dupa. Pomimo że używam gimpa, inkscape, Gwenview to uważam że komercyjne programy są narzędziami dla Profesjonalistów (przez duże P). Ja mam podobne doświadczenie jak Nicram z programem Inkscape i shotwell.

 • charon

  Polecam świetny program do raw itd Na gentoo żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o stabilność. Największy skok wydajność to kontroler sas, sdd na system i raid 0 na zdjęcia. Polecam też zerknąć na Photivo…