darktable 1.6 z obsługą ekranów HiDPI

darktable 1.6 z obsługą ekranów HiDPI

przez -
1 751
Grafika, narzędzia graficzne

Ogłoszono wydanie darktable 1.6, wolnego oprogramowania do obróbki zdjęć z aparatów. Aplikacja jest wzorowana na Adobe Lightroom, który jest dostępny jedynie dla systemów Windows i Mac OS X. Darktable potrafi rozpoznać aparat i obiektyw, z którego zostało zrobione zdjęcie, po czym dopasować odpowiedni wygląd zdjęcia. Jest on nazywany potocznie cyfrową ciemnią dla Linuksa. Pojawiła się obsługa monitorów o wysokiej rozdzielczości (HiDPI), a także podpisane pakiety dla systemu OS X.

Sporo pracy włożono w skrypty Lua. Można od teraz wykonywać kopiowanie, przesuwanie, resetowanie i usuwanie obrazków. Pojawił się pasek postępu oraz eksport/import stylów.

Udoskonalono wydajność i szybkość poprzez dodanie kodu rozkazów procesora SSE do manipulacji obrazkami. Balans bieli i odwracanie działają o wiele szybciej.

Jeżeli chodzi o obsługę aparatów, to dodane wstępne wsparcie dla sensorów X-Trans. Pojawiło się także sporo nowych modeli szkieł i profili redukcji szumu. Dodano nowe algorytmy demosaicing.

1 komentarz

Odpowiedz