Darmowe oprogramowanie w rosyjskich szkołach

Darmowe oprogramowanie w rosyjskich szkołach

przez -
0 524
Open Source

Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow poprosił Billa Gatesa interwencję w sprawie rosyjskiego nauczyciela Aleksandra Ponosowa skazanego za piractwo na więzienie w syberyjskim obozie więziennym. Gorbaczow w liście do Gatesa poprosił o łaskę dla nauczyciela, który używał nielegalnego oprogramowania firmy Microsoft. Ponosov mieszka w małej wiosce na Uralu i jak argumentuje Gorbaczow, mógł być nieświadomy tego, że popełnia przestępstwo. Prócz tego, nauczyciel został prawdopodobnie użyty przez rosyjskie władze do pokazania, że w Rosji prawa autorskie i licencyjne są przestrzegane. Jest to związane z dążeniami Moskwy do dołączenia do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Przedstawiciele Microsoftu twierdzą, że nie mogą nic w tej sprawie zrobić, gdyż jest to sprawa kryminalna podległa rosyjskiej prokuraturze. Ze swojej strony zapewnili jednak, że nie zamierzają wytaczać Posonowowi cywilnego procesu.

Afera ta spowodowana skazaniem rosyjskiego nauczyciela na karę więzienia w obozie na Syberii za używanie nielegalnych kopii Windows zaowocowała migracją na system GNU/Linux i darmowe aplikacje.

Przejście na niekomercyjne oprogramowanie zapowiedział Nikołaj Karpuszin, minister edukacji okręgu permskiego. Jednak jego zarządzenie okazało się zbędne, gdyż strach przed karą pozbawienia wolności pracowników szkół wymusił taką decyzję także w innych szkołach w regionie. Warto tu zauważyć, że władze nie zdecydowały się ścigać piratów, którzy nielegalne oprogramowanie dostarczyli do szkoły. Ponadto sprawa została wykorzystana politycznie aby pokazać zachłanność amerykańskich koncernów.

Zgodnie z decyzją Karpuszina szkoły zrezygnują nie tylko z zakupu Windows ale także i innych komercyjnych programów. Jeszcze nie wiadomo jaki zostanie wybrany darmowy pakiet biurowy, prawdopodobnie będzie to Russky Office lub OpenOffice. Nie wiadomo też, która dystrybucja Linuksa zostanie wybrana, na pewno będzie to jedna z posiadających rosyjską lokalizację.

Migracja będzie dla szkół trudnym procesem ze względu na brak odpowiednio przeszkolonych osób a także funduszy na podniesienie kwalifikacji obecnych nauczycieli informatyki. Na pewno nie pomoże też atmosfera strachu.