Darmowe tworzenie sterowników dla Linuksa

Darmowe tworzenie sterowników dla Linuksa

przez -
0 555
Open Source

Na rynku sterowników dla Linuksa być może nastąpi wielka rewolucja. Greg Kroah-Hartman – haker linuksowego jądra i autor książki “Jądro Linuksa w pigułce“, zaproponował producentom sprzętu w imieniu developerów jądra nieodpłatne stworzenie sterowników dla ich sprzętu pod Linuksa.

Jedyne co jest wymagane to dostarczenie specyfikacji opisującej sposób działania danego sprzętu, lub kontaktu do osoby odpowiedzialnej do odpowiedzi na takie pytania. Mile widziane byłyby też testowe egzemplarze urządzeń. W zamian producenci sprzętu dostaliby gotowe sterowniki, które zostałyby włączone do jądra Linuksa i tym samym trafiłyby do praktycznie wszystkich dystrybucji Linuksa.

Sterowniki pisane byłyby przez członków ponad 1500 osobowej społeczności, która zajmuje się rozwojem jądra. Ponieważ sterowniki będą dodawane do jądra, trafią do każdej dystrybucji. Pozwoli to również firmom skupić się bardziej na pracy nad sterownikami dla innych systemów, a równocześnie umożliwi dodanie informacji supported on Linux w materiałach marketingowych produktu.

Sterowniki byłyby aktualizowane wraz ze zmianami API i działałyby na różnych procesorach wspieranych przez Linuksa. Wsparciem technicznym także zajmowałaby się społeczność, a konkretnie ci programiści, którzy tworzyli dany sterownik. W przypadku dystrybucji klasy enterprise wsparcie techniczne oferowałyby firmy, które je tworzą.

Twórcy sprzętu nie musieliby się też martwić o poufne fragmenty specyfikacji ich urządzeń, które są chronione przez NDA (Non-disclosure agreement). We współpracy z OSDL/TLF (Open Source Development Lab/The Linux Foundation) stworzono program dostarczający ram prawnych, dzięki którym firmy mogą współpracować z programistami będącymi członkami społeczności a wymagania NDA zostaną spełnione.

Oferta dotyczy różnych typów urządzeń, od gadżetów USB, przez karty do obróbki grafiki, do szybkich kart sieciowych.