Dart 0.7.6.4 – szybszy dart2js i nowy edytor HTML w najnowszym Dart...

Dart 0.7.6.4 – szybszy dart2js i nowy edytor HTML w najnowszym Dart SDK

przez -
3 702
Dart

Programiści Google pracując nad udoskonaleniem języka Dart, robią zadziwiająco szybkie postępy. Język ten ma działać zarówno po stronie serwera (podobnie jak Node.js), jak również jako język skryptowy w przeglądarkach. Głównym problemem dla osób chcących tworzyć w nim oprogramowanie, jest fakt, że przynajmniej na początku inne przeglądarki nie będą umożliwiać uruchamiania skryptów Dart. Na szczęście dla nich Google ma translator dart2js, zamieniający kod tego języka na JavaScript.

Programiści tworzący Darta starają się nieustanie zwiększyć wydajność zarówno samej maszyny wirtualnej jak i translatora dart2js. Ostatnio podwoili wydajność translatora, który daje obecnie kod, działający prawie tak samo szybko, jak kod napisany bezpośrednio w JavaScript. Natomiast programy działające na VM Darta, są około 1/3 wydajniejsze, niż na silniku V8 z JavaScript. Biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że składnia tego języka jest bardziej zbliżona do tego czego przyzwyczaili się programiści innych języków, ten język może okazać się bardzo atrakcyjny do tworzenia nowych projektów.

Wydajność języka Dart

Pojawił się również nowy edytor HTML i CSS w Dart SDK, oparty o Eclipse. Posiada on między innymi auto-uzupełnianie kodu oraz śledzenie zamykania tagów i nawiasów. Pracując w IDE możemy bez wychodzenia z niego pobrać dodatkowe biblioteki dzięki wbudowanej przeglądarce dostępnych pakietów.  Przygotowano również REPL, czyli interaktywną konsolę do sprawdzania kodu (podobna do konsoli Pythona lub Scali). Rozbudowano też przykłady użycia kodu dla początkujących programistów Darta.

Nowy język tworzony przez Google na pewno będzie wywoływać wiele kontrowersji i nie wiadomo jak w końcu przyjmie go społeczność programistów. Możliwości proponowanego rozwiązania są na prawdę mocno kuszące. Patrząc na politykę firmy wiadomo, że będzie dostępny w Chrome w momencie kiedy będzie dostatecznie gotowy, pozbawiony większych błędów i będzie mógł w pełni zastąpić JavaScript. Jednak widząc postępy programistów można spodziewać się, że będzie to całkiem niedługo.