Zespół Debiana ogłosił wydanie systemu Debian 8 Jessie. Nowa wersja dostarcza w pełni stabilne środowiska graficzne: GNOME 3.14, KDE SC 4.11, Xfce 4.10, LXDE, Cinnamon 2.2, MATE 1.8. Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie do dystrybucji nowego systemu init – systemd. Udostępnia on zaawansowane możliwości monitorowania, tworzenia logów i zarządzania usługami.
Debian 8 Jessie zawiera ponad 12253 nowych pakietów, z ogólnej liczby 43512 w tym wydaniu. Większość oprogramowania została zaktualizowana (ponad 24573 pakietów, co stanowi 66% wszystkich pakietów w Wheezy). Znaczna liczba pakietów (ponad 5441, 14% pakietów w Wheezy) została z różnych powodów usunięta z dystrybucji. W przypadku tych pakietów nie będą widoczne żadne aktualizacje. Zostaną one również oznaczone jako „przestarzałe” w interfejsach zarządzania pakietami
Z oprogramowania w repozytoriach znajdziemy m.in. LibreOffice 4.3, Calligra 2.8, GNUcash 2.6, GNUmeric 1.12, Abiword 3.0, Evolution 3.12, Python 3.4, GCC 4.9, Perl 5.20, PHP 5.6, MariaDB 10.0.0, MySQL 5.5, PostgreSQL 9.4, Apache 2.4.10, BIND 9.9, Exim 4.84, Glibc 2.19, jądro Linux 3.16, OpenLDAP 2.4.40, OpenSSH 6.7p1, Postfix 2.11, Samba 4.1.
W Debian 8 zespół Java opiekuje się 799 pakietami źródłowymi. Najważniejsze zmiany:
- OpenJDK 7 jest nowym, obsługiwanym domyślnie środowiskiem uruchomieniowym Java.
- OpenJDK 8 będzie dostępne z jessie-backports.
- Wspierane są Tomcat 7 i Tomcat 8, natomiast usunięto Tomcat 6.
- Nowe narzędzia deweloperskie to między innymi VisualVM, Dynamic Code Evolution VM (openjdk-7-jre-dcevm), Gradle, eclipse-wtp-webtools, closure-compiler i inne.
- Dodano androidsdk-tools.
W kwestii bezpieczeństwa warto wspomnieć o usunięciu przestarzałego protokołu SSLv3. Wiele systemowych bibliotek kryptograficznych oraz aplikacji serwerowych i klienckich skompilowano lub skonfigurowano bez jego obsługi.
Wydanie Jessie zawiera nowy pakiet debian-security-support, który ostrzega o końcu wsparcia lub o ograniczonym wsparciu bezpieczeństwa w pakietach.
W jądrze Linux wbudowano specjalny mechanizm bezpieczeństwa, który ma zapobiegać atakom przez dowiązania symboliczne. Jest on domyślne uruchomiony i dzięki temu nie da się wykorzystać błędów związanych z /tmp i nie są one traktowane jako zagrożenie bezpieczeństwa.
Ciekawą nowością jest pakiet needrestart, który sprawdza po każdej aktualizacji za pomocą narzędzia APT, czy któraś z z działających usług wymaga ponownego uruchomienia aby skorzystać z wprowadzonych zmian w zaktualizowanych pakietach i proponuje wykonanie tej operacji.
Dodano dwie nowe architektury:
- AArch64, 64-bitowy port na komputery ARM.
- ppc64el, 64-bitowy port little-endian na komputery POWER.
Debian 8 wspiera oficjalnie następujące architektury:
- i386 i amd64
- AArch64, czyli 64 bitowy ARM
- ARM EABI („armel”)
- ARMv7 (EABI hard-float ABI, „armhf”)
- MIPS („mips” (big-endian) i „mipsel” (little-endian))
- PowerPC („powerpc”)
- 64-bitowe PowerPC little-endian („ppc64el”)
- IBM System Z („s390x”)
Nie udało się włączyć 3 architektur z systemu Debian 7:
- 32-bitowy port s390 został porzucony i zastąpiony przez s390x.
- Porty na IA-64 i Sparc usunięto z wydania ze względu na niewystarczające wsparcie ze strony deweloperów. Sparc był wspieraną architekturą od Debiana w wersji 2.1 (1999 r.), a IA64 wprowadzono w Debianie 3.0 (2002 r.).
Porty Debiana na jądro FreeBSD, kfreebsd-amd64 i kfreebsd-i386 oznaczone w Debianie 6.0 i Debianie 7 jako „technology preview” nie znalazły się w bieżącym wydaniu.
Obrazy instalacyjne do pobrania znajdują się pod adresem: cdimage.debian.org.
Czyżby te 14 % usuniętych pakietów miało coś wspólnego z systemd? (a właściwie to „nie miało”)
Uprzedzam, że nie mam ochoty na gównoburzę tak pytam, bo jednak nie wszyscy się dostosowali pod systemd
Jakaś lista tych 14% pakietów?
Z tą Javą to pojechali… fejspalm.
Zawsze mogłoby gorzej ;-)
Dlaczego? Chodzi o to, że standardem powinna być v8?
Tak, o to mi chodziło.
Aaa ok, to popieram :).
Twórcy Debiana popełnili ostatnio bardzo nieładną rzecz, która co gorsza może implikować, że im ktoś zapłacił.
Otóż wywalili wsparcie dla dysków twardych, które nie przedstawiają swojej geometrii. Zauważyłem to dzisiaj, gdy instalowałem Jessie na Seagate ST1 pewnego wbudowanego systemu.
Z ciekawości zabootowałem Jessie na komputerze, gdzie karta PCI robi z dwóch dysków PATA RAID’a 0 na jednym urządzeniu PATA płyty głównej (3 gniazda) – to samo. Właściwie większość tanich, transparentnych macierzy się poddaje.
W tym momencie sztuczka z podstawieniem właściwej geometrii za niewłaściwą nie działa – bo nie ma urządzenia, któremu można podstawiać!
To wygląda jak typowe zagranie MS i producentów drukarek „kup nową drukarkę”, tylko tu poszli z grubej rury „kup nową MACIERZ”.
[…] wydanie TurnKey Linux 14.0, systemu operacyjnego opartego na Debianie 8 Jessie, który specjalizuje się w wirtualizacji. TurnKey Linux integruje w jednym miejscu specjalistyczne […]
[…] wydania również: edytor audio Audacity 2.1, nowości w Debianie 8.0 Jessie, łatwe tworzenie kopii zapasowych z Back In Time, cechy Rusta – języka Mozilli do programowania […]