Debian GNU/Hurd 2013, mikrojądro GNU Mach oficjalnie wydane po 23 latach

Debian GNU/Hurd 2013, mikrojądro GNU Mach oficjalnie wydane po 23 latach

przez -
30 1006
Debian

Pojawiła się oficjalna wersja Debiana GNU/Hurd 2013, zbudowana w oparciu o Debiana Sid, system GNU Hurd oraz mikrojądro GNU Mach. Aktualnie jest dostępna jedynie wersja na architekturę i386 z ponad 10 000 pakietów, których liczba stale przybywa. Rozwój tej odnogi idzie dość powolnie, ze względu na bardzo małą liczbę deweloperów. System GNU/Hurd jest rozwijany od ponad 23 lat i ściśle technicznie jest zbiorem uprzywilejowanych serwerów działających w przestrzeni użytkownika i dostarczających takich usług jak system plików, obsługa terminala, dysku czy sieci reszcie systemu.

Mimo tak długiego rozwoju GNU Hurd nie posiada np. obsługi USB, podsystemu dźwięku, czy wielordzeniowej architektury. Richard Stallman jakiś czas temu oznajmił, iż nie zna dokładnego terminu wydania w pełni stabilnej wersji systemu GNU/Hurd.

Płyty instalacyjne można pobrać z Debian Ports w trzech wersjach: netinst, cd i dvd. Dostępny jest przyjazny instalator oraz gotowy do uruchomienia zainstalowany obraz systemu.

Warto również przeczytać prezentację Samuela Thibaulta z FOSDEM 2013: The GNU/Hurd architecture, nifty features, and latest news.