Debian Lenny na płytkach Blu-ray

Debian Lenny na płytkach Blu-ray

przez -
2 644
Debian

Steve McIntyre poinformował, że nadchodzące piąte wydanie Debiana o nazwie kodowej Lenny ukaże się po raz pierwszy na płytach Blu-ray oraz Live CD. Na płycie Blu-ray zmieści się do 25 GB danych z systemem oraz różnymi pakietami. Aktualnie wersje na płytach Blu-ray są dostępne dla architektur i386 oraz amd64.

Z biegiem czasu inne architektury doczekają się wydań na Blu-ray. Nie wiadomo jednak czy tyczy się to architektury PowerPC, gdyż problemem jest system plików jaki ma zostać zastosowany na płycie do obsługi takiej ilości danych.

Debian w wersji Blu-ray zawierać będzie wszystkie pakiety dla danej architektury. Jest to około 22 płyt CD lub 5 DVD dla architektury i386.Obrazy ISO będzie można pobrać poprzez sieć torrent lub Jigdo.

Pierwotnie planowano wydać Debiana we wrześniu tego roku. Niestety z powodu dużej liczby błędów wydanie to zostało przesunięte.

2 Komentarze

  1. Dużej liczby błędów… jak na wymagania i oczekiwania developerów Debiana. Przykładowo Ubuntu bywało wydawane ze znacznie poważniejszymi, a i zbliżające się wydanie pewnie dorzuci odrobinę "świeżości". Przy okazji, w moim odczuciu, należy się cieszyć, że twórcom Debiana najbardziej nie zależy na czasie wydanie, ale na jego stabilności (:

  2. Zawsze jak ktoś mnie pytał co to Debian to mówiłem, że to taki Linux, który się powoli rozwija, ale działa STABILNIE.

    Śmiałem się też kiedyś jak przeczytałem, że paczka nie może zostać oficjalnie dodana do repozytoriów Debiana np. jeśli nie posiada plików CHANGELOG, TODO i informacji o wszystkich autorach. Było tak m.in z Mplayerem.

Odpowiedz