Debian Testing uruchamia domyślnie X.Org Server bez praw administratora

Debian Testing uruchamia domyślnie X.Org Server bez praw administratora

przez -
34 2703
X.Org

X.Org Server od samego początku musiał działać z prawami administratora. Od wielu lat deweloperzy próbowali wyeliminować to, ponieważ stwarzało to wiele problemów bezpieczeństwa, które były ciągle wykrywane i naprawiane. W Debianie od dwóch lat można było ręcznie wymusić uruchamianie X.Org Servera bez praw administratora. Ale dopiero od aktualizacji xorg-server 1.17.3-1 w Debiana Testing dzieje się to już w pełni domyślnie. Uzyskano to z pomocą systemd, sterowników graficznych DRM/KMS, a logi Xorg.0.log są przechowywane w ~/.local/share/xorg/.

34 Komentarze

  • Teoretycznie tak, w praktyce termin bliżej nieokreślony :-(

   Przyznam, że mam obawy przed uczynieniem Waylanda domyślnym w Fedorze 24… Co prawda będzie zapewne możliwość użycia xorg, ale nie jestem przekonany.

  • Sprawdzałeś Waylanda w 23? Działa już całkiem dobrze, może jeszcze nie idealnie ale od ostatniej wersji widać naprawdę spory postęp. Na upartego można próbować używać nawet teraz ;)
   Dopóki będzie możliwość przejścia na Xorg to, żadnego problemu nie widzę.

  • Wayland nie działa, bo nie ma czegoś takiego jako program.
   Najwyżej jakiś menadżer okien ma implementacje protokołu Wayland.

  • Sprawdzałem – właśnie piszę spod takiej sesji, Fedora 23 :-) Niestety nadal mocno laguje, ruchy myszy nie są płynne. W grach wydajność leży i miałem różne glitche (choć i tak nieźle). Sumarycznie jednak – działa, na upartego można używać :-)

   Aby nie było – to nie krytyka, bo dokładnie tego się spodziewałem. Po prostu chyba jeszcze za wcześnie, aby czynić z tego domyślną sesję, to naprawdę odważny i ryzykowny krok. Podejrzewam jednak, że powrót będzie – zapewne Wayland będzie domyślną, wybraną sesją na ekranie logowania :-)

  • Zobaczymy, jeśli nie będzie działać wystarczająco dobrze to pewnie przyjdzie nam czekać do 25 ale plan przejścia na Waylanda w najbliższym czasie jest sensowny. W 21 Wayland się w ogóle do niczego nie nadawał a jeszcze nie minął rok od wydania.
   Do gier i tak na początku będzie się gorzej nadawać ze względu na to, że na zamknięte sterowniki przyjdzie nam jeszcze poczekać.

   @Roman syn Ryżu Każdy o tym wie, tylko jakbym za każdym razem miał mówić w ten sposób to bym zwariował.

  • Nikt o tym nie wie. Potem gadają teksty w stylu „Wayland przyspieszy grafikę na Linuksie”.

  • W Archu juz jakis czas temu stal sie domyslny. Niestety poki co wylaczylem. Ogolnie dzialal ale byly jakies drobne niedociagniecia np wielgachny wskazik myszki przy logowaniu (HighDPI). Do tego jakies kilka wkurzajacych innych drobnostek ale z tego co pamietam glownie zwiazane z HighDPI.

 1. Michał Olber czasem nie ma pojęcia o czym pisze.
  Materiał źródłowy mówi wprawdzie o pierwszym, ale pierwszym w Debianie. I mowa tu o ustawieniu domyślnym bo ręcznie można to było ustawić w większości dystrybucji od niemal 2 lat. Nawet w Debianie :)

Odpowiedz