Debian – Xfce i Lightdm, jako główne komponenty systemu

Debian – Xfce i Lightdm, jako główne komponenty systemu

przez -
11 1241
Debian

Programista Joey Hess, członek zespołu Debian Installer Team, dokonał zmiany w komponencie instalacyjnym Debiana, który jest odpowiedzialny za wybór środowiska graficznego. Zmiana ta ma wybierać domyślnie Xfce, zamiast dotychczasowego Gnome. Dodatkowo zmieniono także domyślny menadżer logowania, z GDM na Lightdm. O ile nie zostaną wprowadzone inne zmiany, ze strony deweloperów, nowe składniki znajdą się w nadchodzącym Debianie 7.0 Wheeze.

Powodem wszystkiego jest niespełnienie przez środowisko Gnome wymagania, aby całość dało się zmieścić na jednej płycie instalacyjnej CD. Troszkę to dziwi, w czasach kiedy mamy DVD oraz pamięci flash, jednakże okazuje się, ze ekosystem Debiana nie posiada odpowiedniej procedury, do podejmowania takich decyzji, dlatego czasem deweloperzy muszą podejmować samodzielnie decyzje.

Aktualizacja (13.08.2012):
Powyższa zmiana nie została jeszcze oficjalnie zatwierdzona, i należy z tym poczekać do oficjalnego komunikatu od zespołu Debiana.

11 Komentarze

  • Super! Dobra decyzja jakaś w końcu. Może coś z tego systemu jeszcze będzie jak zacznie się rozwijać….. szybciej.

  • Zawsze można odznaczyć "desktop" podczas instalacji i można sobie zainstalować dowolne środowisko ręcznie, a Xfce4 to bardzo dobry wybór : )

  • Co nie znaczy, że XFce jest dobrym.

   Najlepszy wybór obecnie to KDE4. Reszta jest lata świetlne z tyłu.

  • XFCE jest dobry, nie ma nim w nic złego, jest dosyć prosty, całkiem lekki a jednocześnie bardziej zaawansowany niż np. LXDE. Moim zdaniem dorównuje już prawie GNOME 2. A KDE jak sam pisałeś jest dość słabe i stare w Debianie więc chyba akurat dla Debiana nie był to najlepszy wybór. Sam jestem fanem i użytkownikiem KDE jednak jak widać lepiej wybrać np. Chakrę i cieszyć się szybkim i nowym pulpitem KDE.

Odpowiedz