Delle z Łodzi w marketach

Delle z Łodzi w marketach

przez -
0 543
Linux Tux

Produkowane także w Polsce komputery Della w końcu będzie można kupić w naszych sklepach. To m.in. efekt protestu tysięcy internautów. Pierwszy notebook “made in Poland” zjechał z taśm łódzkiej montowni w listopadzie zeszłego roku.

Tyle że nikt nie był w stanie ich kupić, bo całość produkcji trafiała albo na eksport, albo do firm i instytucji. Dwa tygodnie po otwarciu łódzkiej fabryki na oficjalnej stronie producenta Dell Idea Storm pojawił się apel o wstawienie komputerów na sklepowe półki.

Napisał go Łukasz Wiśniewski, student Politechniki Łódzkiej. Pomysł błyskawicznie zyskał ponad 3,5 tys. głosów poparcia. Efekt? Jeszcze w tym miesiącu komputery amerykańskiego koncernu trafią na półki Tesco i ElectroWorld.

– Wpływ na tą decyzję miały głosy internautów – przyznaje Rafał Branowski, rzecznik Dell Polska. – Swoje uwagi zgłaszali oni zresztą nie tylko na forach. Dostaliśmy wiele listów w tej sprawie, a część z nich wysłano do europejskiego zarządu firmy.

Koncern zastrzega jednak, że wejście ze sprzedażą do sklepów detalicznych to nie tylko efekt nacisków, ale element długofalowej strategii.

Jako pierwsze w sklepach pojawią się notebooki serii Inspiron oraz XPS. Do tej pory notebook Della można było kupić tylko w promocyjnej ofercie TP SA. Co prawda na stronie internetowej komputerowego giganta również można było składać zamówienia, ale z opcji tej mogły korzystać wyłącznie firmy i instytucje.

Łukasz Wiśniewski zamierza z pomocą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zmusić Della (i nie tylko jego) do kolejnych zmian. Jakich? „Chciałbym, żeby UOKiK (…) wymusił dostępność opcji »bez systemu operacyjnego « przy kupnie jakiegokolwiek dostępnego notebooka na polskim rynku oraz by taki notebook był tańszy o rynkową wartość nienabywanego systemu/oprogramowania” – pisze w skardze do UOKiK Wiśniewski.

Źródło: Gazeta Wyborcza.