Dennis Ritchie – pierwsza rocznica śmierci

Dennis Ritchie – pierwsza rocznica śmierci

przez -
29 751
Dennis Ritchie

12 października 2011 roku zmarł w wieku 70 lat, pionier i wybitny informatyk naszych czasów – Dennis Ritchie. Dzisiaj mija pierwsza rocznica od czasu jego śmierci. Największą zasługą było stworzenie wspólnie z Kernighanem języka programowania C, włącznie z książką do nauki o nim. Gdyby nie C, nie mielibyśmy dzisiaj wielu aplikacji. Drugą zasługą, która odmieniła cały świat informatyki było napisanie razem z Kenem Thompsonem pierwszego na świecie Uniksa, który był wzorowany na Multicsie.

Unix wniósł ogromny wkład w rozwój systemów operacyjnych, jak idea hierarchicznego systemu plików oraz reprezentacji niemal wszystkich składników systemu jako plików (również urządzeń peryferyjnych). Dzięki użyciu wysokopoziomowego języka C, można było przenosić system na wiele platform sprzętowych.

Na bazie Uniksa powstał Mac OS X oraz znane nam dzisiaj jądro Linux. Wraz z Kenem Thompsonem wyróżniony został nagrodami: Turinga w 1983, Amerykańskim Narodowym Medalem Technologii w 1998 i Japan Prize w 2011.