Kilka dni temu miała miejsce wspólna konferencja zespołów KDE, GNOME i FOSS, o której pisaliśmy na początku czerwca. Odbyło się ponad 170 wykładów o pulpitach, aplikacjach mobilnych, programowaniu na tabletach, zarządzania społecznością i przystępnością. Na konferencji pojawili się m.in. Walter Bender, Glyn Moody, Kathy Sierra, Richard Stallmann, Jim Zemlin.
Poniżej opisujemy najciekawsze wydarzenia z niej.
Plany wobec KDE Frameworks 5.0
Zespół KDE ogłosił rozpoczęcie prac nad piątą generacją KDE. Nowa generacja nie przewiduje zawierania żadnych podstawowych zmian, które widzieliśmy w KDE 4.0 oraz GNOME 3.0. W przeciwieństwie do nich, ma się pojawić KDE Frameworks 5.0, który będzie fundamentem dla przyszłych wydań KDE Plasma Desktop.
Snute są również plany odnośnie restrukturyzacji głównych bibliotek KDE. Powinno to zapewnić bardziej modułową strukturę, w celu lepszego dostosowania do różnego rodzaju urządzeń – to jest właśnie główny powód zmiany nazwy z KDE Platform na KDE Frameworks. Zespół KDE chce również podnieść jakość na nowy poziom i zaktualizować kilka technologii, na których oparty jest pulpit, w celu poprawy interoperacyjności.
Główny inżynier KDE – Aaron J. Seigos napisał na swoim blogu, wyjaśniając z innymi programistami na konferencji, że praca nad nowym frameworkiem nie ma wpływu na dalszy rozwój aplikacji KDE w krótkim czasie. Przynajmniej na razie nowe wersje KDE 4 będą się pojawiać co sześć miesięcy. Postęp prac nad kodem głównym jest wystarczająco zaawansowany, a zespół programistów dostosuje najważniejsze zmiany do nowej wersji w taki sposób, że nie będą one wstrzymywały prac nad bibliotekami na odwrót.
Warto zaznaczyć, iż wydanie KDE Framework 5.0 jest zaplanowane krótko po wydaniu biblioteki Qt 5 w 2012 roku.
Wayland w KDE
Według wczesnych planów adaptacyjnych Wayland w KDE powinien się pojawić realnie w 2012 roku. Jednakże są pewne obawy związane ze wsparciem od strony NVIDIA i AMD. Intel, MeeGo i Qt silnie wspierają nowy serwer Xów pod Linuksa.
Obawy są natomiast związane z aktualnym stanem KDE/KWin na Xach. Okazuje się, że X11/X.Org Server od strony opiekuna menadżera kompozycji okien KDE jest wybrakowany – nie ma bezpośredniej komunikacji, menadżery okien muszą naprawić braki w X, brakuje wsparcia przekierowania wejścia, i X11 został zaprojektowany bez kompozycji środowiskowych.
X.Org/X11 dodatkowo jest wolno rozwijany, API wygląda jak „podróż w czasie” oraz są marne szanse, że w ogóle pojawi się propozycja wsparcia kompozycji w X. Programiści Compiz musieli dodawać specjalne łatki przez lata. Natomiast Wayland jest tych wad pozbawiony, dodatkowo stwarza nowe możliwości, takie jak umiejętność zagnieżdżania innych serwerów Wayland.
GTK4 Tool-Kit
Podczas, gdy GTK 3.0 miało swoją premierę razem z GNOME 3.0, na konferencji omawiano wstępnie następną generację zestawu narzędzi GTK 4.0. Niestety, ale póki co nie ma żadnych planów, ani mapy wydań, jednakże omówiono czego jeszcze brakuje w GTK, i co mogłoby zostać usprawnione. Oprócz tego rozmowy koncentrowały się także wokół Cairo do rysowania, wsparciu backendu dynamicznego GDK, tematów CSS i wielu innych.
Rozmyślano także o wieloplatformowości. Aktualnie GTK jest wspierane na Mac OS X i Windows, jednakże jest ledwo kilku programistów, którzy się tym zajmują. Dodatkowo nie ma nawet oficjalnego instalatora GTK3 na Windows. Wspomniano jeszcze o interoperacyjności pomiędzy narzędziami GTK i Clutter.
Multitouch w GNOME Shell
Carlos Garnacho w nieoficjalnych rozmowach wspomniał o przygotowaniach do wprowadzanie multitouch w GNOME Shell 3.0. Jak się jednakże okazuje na przeszkodzie stoi kilka czynników. Pierwszym z nich jest odpowiednia aktualizacja w X Input 2, najpewniej wersja 2.1, która doda klawiaturę ekranową. Drugim czynnikiem jest brak odpowiedniego repozytorium z kodem, natomiast trzeci to funkcjonalność X Servera.
Zakładając, że wszystkie wyżej czynniki zostaną spełnione, to wpierw kod zostanie dodany do głównej gałęzi GNOME Shell Xi2 / multitouch, potem Canonical doda odpowiednie łatki do swojego X Input 2.x oraz pojawią się odpowiednie gestykulacje. Skoro mówimy o gestach z palcami, to aktualnie mamy dostępne: przenoszenie okien, dociąganie do lewej i prawej strony, maksymalizację i zmianę obszarów. Trwają także prace nad dodaniem poprawnej obsługi rotacji, co pozwoli działać na urządzeniach wyposażonych w akcelerometr albo skrót klawiszowy.
Ciekawe omówienie. Już się programiści Gnome wykazali głupotą robiąc wersję 3.0. Lepiej niech odpuszczą.
Mulitouch fajna sprawa, ale kłopoty są w sterownikach.
Ciekaw jestem rozwoju KDE bo 4.7 nadal jest brzydkie i zamula
Popraw:
bezpośrednie -> bezpośredniej
KDe -> KDE
nieoficjalnych – źle pogrubienie.
Goście od KDE coś często zmieniają nazwy ostatnio.
A Wayland nie jest "nowym serwerem Xów", bo on ma owe Xy wyrugać w końcu z Linuksa. Niestety wsparcia od NVIDII i AMD narazie nie widać.
Jak będą zmuszeni to dodadzą
[…] Zachmann – pracownik firmy Nokia, zapowiedział na prezentacji w Berlinie, podczas Desktop Summit 2011, że interfejs Harmattan Office będzie dostępny na wolnej licencji. Dodatkowo wszystkie […]