Deweloperzy Ubuntu i Debiana porzucają sterownik xf86-video-intel

Deweloperzy Ubuntu i Debiana porzucają sterownik xf86-video-intel

przez -
5 3075
Debian

Deweloperzy Debiana i Ubuntu porzucili obsługę sterownika xf86-video-intel dla kart graficznych Intel HD Graphics. Zamiast niego ma być używany od tej pory sterownik xf86-video-modesetting. Powodem tej decyzji jest brak stabilnego wydania sterownika xf86-video-intel 3.0 od ponad 3 lat. Sam Intel nie inwestuje żadnych dodatkowych zasobów ludzkich w jego rozwój i nie zapowiada się na zmianę w tej kwestii. Sterownik xf86-video-modesetting jest obecnie wykorzystywany w sterownikach xf86-video-ati/xf86-video-amdgpu dla architektury GCN i nowszych. Samo oprogramowanie umożliwia akcelerację operacji 2D po OpenGL z wykorzystaniem modułu GLAMOR.

5 Komentarze

  1. Mam pytanie, czy znowu odwalą taką kaszanę jak przy sterowniku nsc, że połowa sprzętu pójdzie się paść bo bogaci tatusiowie kupili deweloperom nowe komputery, a zgłoszenia błędów programiści wezmą na przeczekanie? Czy lista kompatybilności jest w miarę zgodna?
    I czy wreszcie sterownik modesetting nauczył się gadać do chipsetu karty graficznej, czy nadal odwala coś tylko niewiele szybszego od VESA, jak to było jeszcze jakiś czas temu (szczególnie klatkujące przenoszenie okienek i scrollowanie denerwowało)?

    • Jak zwykle postawa roszczeniowa. A co ty zrobiles dla Linuxa? jakies wsparcie? datki? developing? czy tylko biadolic potrafisz?

    • Robię kilka programów open source. Są i pod Linuksa i pod Windows. I tutaj mi sumienie nie pozwoli skasować „experimental” z oznaczenia wersji jeżeli nie dokonam podstawowych testów. Program korzystał ze sprzętu podłączonego portem szeregowym – testowałem więc na kontrolerze wbudowanym, konwerterze USB (co poskutkowało patchem na używane biblioteki), kartach ISA, PCI i PCMCIA, w tym na dwóch kartach multiportowych. Nie mam wiele wkładu, ale myślę, że tak się powinno robić oprogramowanie. Uwalenie połowy wsparcia „bo tak” to nie jest droga do dobrego oprogramowania.

Odpowiedz