Digia dodaje licencję LGPLv3 do Qt 5

Digia dodaje licencję LGPLv3 do Qt 5

przez -
8 1546
Qt

Digia postanowiła zmienić lekko licencjonowanie bibliotek Qt i doda możliwość wykorzystania licencji LGPLv3 wraz z wydaniem Qt 5.4. Obecnie wykorzystywane są: LGPLv2.1, GPLv3 i komercyjna licencja. Razem z modułami na nowej licencji zostaną wydane także nowe dodatki: Qt Canvas3D i WebView, a wszystkie istniejące pozostaną na LGPLv2.1. Dużą zaletą dodania licencji LGPLv3 będzie możliwość wydania kilku nowych dodatków na wolnej licencji, aniżeli pozostawienie ich czysto komercyjnymi modułami.

8 Komentarze

 1. Może z tego powodu windowsowa wersja nie będzie mi wymagała do uruchomienia 30MB różnych DLLek dla programu używającego tylko Core i GUI.

  A jak chcę przebudować Qt, to wymaga kupna jakiegoś softu, bez niego nie buduje się twierdząc, że nie ma pamięci. Jako pakiet Debiana Qt 4.8 wygląda dużo lepiej.

  • o jakich dllkach i sofcie mówisz? Sam kompilowałem i uruchamiałem i nie widzę zbędnych zależności

  • DLLki to nawet nie QtCore i QtGUI, bo je jako „run-time” można spakować do trzech 2MB archiwów co już podejdzie na każdy możliwy serwis z darmowym i otwartym softem. Mówię o plikach DLL zaczynających się od ICU…DLL, one mają koło 30MB i są raczej ciężko pakowalne.
   Podobno da się to naprawić przebudowując Qt. Gdy się już udało ominąć błędy wprowadzone specjalnie po to, by ludzie kupili ActivePerl (zamkniętoźródłowe coś, nie wiadomo co, może trojan), a nie stosowali tego znanego z narzędzi GNU, okazało się, ze swoją łapówkę dali również producenci pamięci i brak pamięci przy budowaniu ukazuje się przy 1,5GB wolnej przestrzeni operacyjnej. Nie wiem co podczas kompilowania plików CPP może zająć 1.5GB RAMu.
   Na Linuksie zdaje się działa to w normie, choć nie ma ICU… i nie ma konieczności przebudowywania Qt.

  • Biblioteki ICU są zupełnie opcjonalne. Nie są ani częścią Qt, ani nie są przez niego wymagane. ICU wymagane jest tylko przez WebKit. Jeśli chcesz bez ICU to niby dlaczego nie skompilujesz sobie z flagą -no-icu?

   Nie miałem też żadnych problemów przy kompilacji pod Windowsem i nie potrzebowałem żadnego ActivePerl.

   Pod Linuksem ofc też jest ICU – jest to ofc osobny pakiet i zawsze jest w systemie, bo wykorzystuje go Firefox, Chrome, KDE, Libreoffice, biblioteki boost i wiele innych (jeśli coś wykorzystuje unicode to prawie pewne, że wykorzystuje ICU ;p).

  • Właśnie dlatego nie mogę zbudować bez ICU – 1.5GB to dla niego za mało.
   A i tak pomiary w tym czasie wskazały max. zużycie ok. 700MB. Cóż, to wygląda na typową „pamięć do niczego”.
   GCC nie generuje szczególnie optymalnego kodu, to wiedziałem, bo wielokrotnie udało mi się zapchać sobie „Hello World”’em mikrokontroler. Ale co do pamięci nie wiedziałem, że tak może być.

  • Dodam jeszcze jedną rzecz: Ja buduję pod Widowsami przy użyciu MSVC. Problem jest w tym, że GCC daje mi większe binarki i przez to czasami nie mogę włożyć programów na serwer bez dzielenia ich na części. Msze spróbować tego Clanga, może on da jeszcze mniejsze.

Odpowiedz